Spoiler alert! V texte sa píše trávení a o produktoch ľudského trávenia a situáciách, ktoré súvisia s prijímaním potravy a tekutín! Slabé povahy, nech si radšej prečítajú iný článok!

 

Kde bolo, tam je, chodí inžinier – počítačový expert, technik do práce a snaží sa tak zarobiť peniaze, aby mohol platiť účty a rôzne veci (jedlo, bývanie, plienky pre deti, ale napríklad aj aby bolo na benzín a aby mohol teda cestovať do práce). Pracuje vo velikánskej firme, je to obludná gigantická korporácia. V takejto práci je expertov, technikov veľa a keď pracujú, sedia za počítačmi v takom priestore, ktorý sa nazýva “Open space”. Expert technik nevie, či existuje slovenský ekvivalent tohto pojmu, najlepšie ako to dokáže opísať je, že píše o veľkej miestnosti, velikánskej izbe, kde všetci experti technici sedia vo svojich chlievikoch. Expertov, technikov je v takejto miestnosti približne dvesto. Jednotlivé chlieviky sú predelené takými doskami, na stoloch sú zariadenia potrebné na prácu a to, čo tam chýba, je akési elementárne súkromie. Ale prečo by mal mať expert, technik nejaké súkromie, keď je v práci? Nesmie si vŕtať v nose, nesmie si prdnúť, nesmie písať priveľa do diskusií na dailymale.sk, či pozerať hlúpe videá alebo rozmýšľať, či by sa predsa nemal presťahovať niekde do Sniny a žiť pokojný život učiteľa informatiky na nejakej strednej škole. Expert technik musí pamätať aj na kamery, ktoré budú v prípade potreby použité proti nemu. Expert technik vie o latentnej hrozbe, ale akosi po toľkých rokoch už na to serie a koniec koncov (začiatok začiatkov) pracovnú zmluvu predsa podpísal pri plnom vedomí a bez nátlaku.

 

Expertovi technikovi ide občas toto prostredie na nervy a rozmýšľa, čo mu vadí a čo je také zvláštne na takomto pracovnom prostredí. Expert dobre vie, že sú oveľa horšie zamestnania (práca v sírovej bani, alebo šitie tenisiek Nike v Bangladéši), ale expert žije v EU a je tu zákonník práce a také veci, ale vie že sú tu aj iné typy práce, plné pohodlných nenáročných úloh, len si momentálne nevie na žiadnu takú spomenúť.

 

Expert technik si všimol viaceré fenomény vyskytujúce sa v “open space” a keďže tento literárny útvar nemá byť niečo ako písal Romain Rolland (Jan Krištof I. & II.), chcel ich tu stručne spomenúť , aby ventiloval svoju frustráciu ale aj úžas, ale nie v neposlednom rade, aj aby sa na celej veci schuti zasmial.

 

Prvý pojem, ktorý si expert technik sám vymyslel je: “vynútená socializácia”. Príklad: expert technik si chce zjesť obed v kičin korneri (kuchynke) a musí vydržať vtipné komentáre, ktorými hodnotia ostaní experti vizuálnu kvalitu jeho pokrmu. Občas je to zábava, ale väčšinou technik prežúva a pozerá do taniera a želá si, aby dotyčný radšej držal hubu. Expert technik nemá záujem počúvať počas obeda pičoviny, ako zle, či dobre jeho jedlo vonia, chutí, vyzerá, či je teplé, studené, katolícke, ortodoxné alebo klingónske, či mu ho pripravila frajerka, svokra, priateľka alebo prababka. No nedá sa a tak sa expert pár krát nasilu zasmeje, dožuje a ide preč do svojho chlievika. Nie je to až taká sranda.

 

Druhá modelová situácia je už ale omnoho delikátnejšia a týka sa trávenia, respektíve procesov, ktoré prebiehajú v expertovom organizme, či ešte presnejšie ukončenia týchto procesov. Expert technik pracuje a zrazu sa začne ozývať potreba, že by bolo treba vyprázdniť močový mechúr. Expert technik sa zdvihne a ide na záchod. Expert technik je chlap, čúrať teda môže do pisoára, ale potom, čo raz videl, ako iný expert technik čúral do urinálu a zároveň vybavoval telefonát pomocou hands-free zariadenia, už to skrátka nechce zažiť znova. Navyše expert technik už má nejaký vek a kým pri pisoári vyciká všetko a ak si nechce pár mililitrov moču načúrať do slipov, musí pri pisoári stáť a diskrétne manévrovať penisom, aby aj tie posledné skurvené kvapky skončili v pisoári a nie v spodnom prádle. Čiže expert technik jednoznačne preferuje intímny priestor hajzlovej kabínky. No a tu zažíva fenomén číslo dva a nazval ho “synchronizované sranie”. Expertovi technikovi sa často stáva, že krúži po poschodí a zistí že všetky pánske WC kabínky sú obsadené, čiže všetci experti technici serú ako o závod. Stáva sa to často a je to niekedy priam neuveriteľné, aj keď z hľadiska pravdepodobnosti asi nič výnimočné. Expert sa čuduje a rozmýšľa, ako je možné, že v “open space” treba srať naraz desiatim ľuďom? Expert musí chodiť dookola po “open space” a nenápadne krúžiť okolo záchodov a obáva sa, že raz sa nájde nejaký srandista a opýta sa ho: “Tak čo, aj tebe treba srať?” A pritom expert technik je slušne vychovaný a raz keď mal zdravotné problémy, prečítal si v článku od gastroenterológa o zaujímavom pojme “správne defekačné návyky”. Stručne povedané, ako odporúča doktor, náš expert technik serie zásadne ráno, doma, kde si môže dopriať luxus osobnej hygieny, pekne v domácom prostredí. Expert technik nikdy neserie v práci, pretože spoločné hajzle sú nechutné, nehygienické a nemohol by si po sraní umyť riť.

 

Expert technik má mierne pokročilú fóbiu z interakcií v priestoroch korporátnych záchodov. Za pomerne dlhé obdobie, čo pracuje v tejto nemenovanej firme, sa stali aj trápno-smiešne príhody a síce, keď chcel vkročiť do kabínky a tam natrafil na serúceho kolegu, ktorý sa zabudol zamknúť zvnútra. V takej chvíli zvyčajne niet čo povedať a expert technik si ešte aj po pár mesiacoch pamätá ten úžas (a napätie) v tvárach takýchto neopatrných expertov – kolegov.

 

Expert sa s tým naučil žiť a pochopil, že najlepšie, čo môže urobiť, je zasmiať sa na tom. Aj keď niekedy je to ťažké. S pozdravom držte SLA a sledujte KPI, sa s vami expert a fanúšik DM na dnes lúči.

 

Vyhlásenie: akákoľvek podoba s akoukoľvek reálnou firmou je čisto náhodná a celý text je literárna fikcia. Alebo nie?