Stručný návod s ručením obmedzeným na to, ako prežívať život a zatiaľ (ne)zbohatnúť. Obsah nasledujúceho textu nie je nijako hyperbolizovaný.

 

Z kategórie krvpijúcich povolaní mám najradšej svedkov Jehovových, ktorí aspoň raz ročne pokladajú za povinnosť ilustrovať mi moje poslanie na tomto svete. Vždy sa chcú zhovárať a  vždy sú dvaja a keď sú dvaja, bohapuste si vystačia sami. Mne poslanie na tomto svete pripomínajú účty a dane. Z podobnej kategórie mám rád aj pracovníkov call centier s bambusovými ponožkami, finančných poradcov, ktorí formou epizodických príbehov núkajú svoje produkty. Nemožno opomenúť ani tých, ktorým veľmi záleží, aby som neplatil u svojho zlého operátora príliš veľa. Vždy odpovedám veľavýznamným nie. Nedávno som sa oháňal svojimi intelektuálnymi schopnosťami na úrovni mentálneho podpriemeru a odvolal sa na kamoša, uviedol aj jeho číslo, či mu volali neviem, odvtedy som s ním nebol. Naposledy som zverejnil na bazaroši inzerát typu "darujem šteniatka čivavy" s jeho číslom. Čau Richard. Už dosť dlho bol frustrovaný spoločnosťou, bez frajerky, bez kamošov, len workoholik. Pár hodín po uverejnení inzerátu mi volal, že od rána ho bombardujú ľudia, najmä ženy, kde si môžu oné psiská pozrieť s frekvenciou každú minútu. Ako ajťáka som ho možno trochu podcenil, lebo zistil, že inzerát je odo mňa. Tón, farba a výška hlasu, akým vystupoval, navyše prirovnávanie k mužskému reprodukčnému orgánu, som vyhodnotil ako poďakovanie za službu. A môj sofistikovaný sociálny lubrikant nezabral. Nie radno sa vyvarujem týchto zamestnaní, nakoľko som bol ich bývalý kolega. Ak inklinuješ k samodeštrukcii, utekaj pracovať do call centra, dvojkolový pohovor ti dodá na sebavedomí. Prácou podobného charakteru sa dá čokoľvek, len nie zarobiť.

 

7 rokov v debete

Nie o tom som tu však chcel. Vo veciach intelektu zväčša beriem svoj rozum tak ďaleko, ako ma nesie, bez ohľadu na každé iné uvažovanie. Neviem, ako som uvažoval kedysi, ale nejakým nedopatrením som sa ocitol v debete a nejaký ten rok v ňom som. Som presvedčený, že som bol ešte mladý a hlúpy, teraz už len mladý. Tak sa dostala pracovníčka banky k môjmu podpisu o povolenom prečerpaní na mojom bežnom účte. Bežný podľa banky, podľa mňa skôr čarovný. Rozumej kladné hodnoty sa negujú na záporné častejšie, ako by sa malo. Keď som ešte nepracoval, myslel som, že keď zarobím 700 eur mesačne, za 3 budem mať 2100 eur. Nikdy som sa viac nemýlil.  No a mladý, lebo v ňom zostávam, avšak verím, že to inkriminované miesto môjho účtu do krájania štvorposchodovej marcipánovej torty zmizne. Buď prestanem byť zamestnanecká krysa v korporátnej mašinérii so slovenským vedením, kde všetci dobre vieme, že príznačnou vlastnosťou Slovákov je ojebávať, kradnúť a podvádzať, servilne prikyvovať ambicióznym kokotkom s guľou na nohe vo forme hypotéky. Ja však pre zachovanie integrity svojho ega aspoň niečo robím. Ha! Eventualít v mojej invenčnej hlave je niekoľko.

 

Rodinné zázemie

V živote sa treba pre niečo zapáliť a v krematóriu zvykne byť neskoro. To si povedal aj môj otec a rodičia mali z neho progresívneho roľníka, ktorý to dosiahol až k pozícii operátora kombajnu. Boli naňho naozaj pyšní, až kým sa neoženil, ale o tom potom. Z manželstva vzišli 3 deti s rôznymi stupňami duševného postihnutia, z ktorých dve vnímam ako rodičovskú zákonnú povinnosť a zbytočný problém pri majetkovom vysporadúvaní. Povolanie syn som teda zavrhol už v zárodku. Nevadí, ideme ďalej.

 

Frajerka

Myslím, že by sme sa mali lepšie spoznať, kým sa spolu vyspíme. Týmito slovami v bielej košeli, s výrazom Brada Pitta, som jedného dňa došiel za osovo súmernou brunetou na lokálnej diskotéke. Voči ženám treba byť predpojatý, pretože kam nemôže čert, pošle ženu. Prekvapivo pristúpila na požiadavku. Po následnej výmene curriculum vitae som zhodnotil jej rodinné zázemie na priemernú až nadpriemernú úroveň spoločnosti. Odvtedy nesie titul frajerka. Teda svojbytný foter, bývalý eštebák na výsluhovom s prominentnými stykmi, bočnými kšeftami a stiskom ruky level zabijem ťa ak jej zlomíš srdce. Matka disponuje pozemkami, kde by v krátkom časovom horizonte mohlo parkovať pred domom moje lambo. Takto nejako som si našiel frajerku s veľkými ceckami, latinským zadkom a ako doplnkovou výbavou rodinnými pozemkami, sporením, kde je 20k, tak aspoň na vybavenie, na začiatok bytu. A tá jej sestra... Jedno eso v rukáve by aj bolo, no čo ďalej. Aj vďaka internetovej anonymite viem slobodomyseľne písať takéto riadky bez toho, aby sa Dáška o niečom dozvedela. Láska sa dnes nenosí.

 

Alkohol a sláva

S podobne zmýšľajúcim kamarátom sa občas ocitnem v pokročilom štádiu automechanika, futbalového analytika a politického diskutéra. Tieto hlbokomyseľné debaty zvykneme obmieňať fyzickou aktivitou za vidinou zisku. Z kategórie najtrápnejších momentov by som spomenul striptíz, ktorý sme asertívne  predviedli v staromeštianskej prevádzke, na stole, nahí s klobúkom, kde mali ľudia sypať lóve. Ako tragicky asexuálna dvojica sme náš tandem ukončili veľmi rýchlo. Žiadny profit je nič oproti ženským výkrikom, ktorých obsah predstavoval útlosť proporcií mojej pýchy. Ja hovorím malý, ale zato tenký. Myšlienky, hraničiace s obsesiou s vidinou zisku, bývajú často v rozpore s morálno-etickým kódexom spoločenského správania. Striptér zo mňa tiež nebude. Na okamih moje ego nevdojak oscilovalo v dolných priečkach priemeru, no dlho mu to netrvalo a vrátilo sa na piedestál. Comeback zárobkovo činných ambícií prišiel nečakane pri degustovaní domácej pálenky, ktorú jedného času doniesol Karol z Moravy. Rodinný známy. Netrvalo dlho a koncepcia plánu bola na svete, punc vážnosti situácií prikladal jeho čechizmus, podobne ako pri reportážach TV hnJOJ, kde česky hovoriaci reportér poukazuje na vážnosť situácie. V rukách sa nám zhmotnila gitara a svoj spevácky talent sme demonštrovali v uliciach starého mesta s vyššie uvedeným klobúkom. Žiaľ, plány sa nečakane minuli účinku a po krátkom dohovore mestskej polície sme od plánu upustili a pripustili možnosť, že naozaj nevieme spievať. Môžem však potvrdiť, že pár orientálnych turistov si nás naozaj natáčalo na mobilné zariadenia. 

 

Hodinový manžel

Pochádzam z k mestu priľahlej dediny, poznamenaný manuálnou zručnosťou, niekde z kraja Slovenska, kde dialekt je vác jak národ a zručnosť výsadou. Z miesta, kde rezeň je šnycel a krčma svätý grál. Z miesta, kde keď nie si na omši, si čudák. Rurálny život mi priniesol mnoho zručností. Počnúc motorkami, sliepkami, káľaním dreva, murovaním a končiac odchodom. Vypiť viem, robiť viem. Obligátnou záležitosťou mojich krajanov je byť ekonomickým bremenom pre bohatú, pravicovú Bratislavu, kde je pracovných príležitostí neúrekom a každý nevie, čo s peniazmi. Ani v mojom prípade to nemohlo byť inak a začala sa mi črtať možnosť pripraviť nešikovných kávopičov o jedno pracovné miesto. Zamestnaný u zahraničného otrokára kujem potichu plány na zbohatnutie. Za najrelevantnejšiu ponuku považujem tú od priestorovo výraznejšej, slobodnej vedúcej pobočky banky poklásť plávajúcu podlahu v jej staromeštianskom byte s veľkými oblokmi. Priznám sa, že strach ma neobišiel a dovolila mi dôjsť s kamarátom.  Situácia sa opakovala viackrát, po čase som sa osmelil na brigádu aj sám. Po podlahe nasledovalo vŕtanie lustrov, LCD obrazovky, akú som videl doteraz len vo výklade. Až si napokon našla nejakého neboráka s podobnou telesnou konštrukciou, ako bola ona sama a vystriedal ma aj v posteľných akrobaciách. Predstaviť si to však nechcem.

 

Abrahám Lincoln raz povedal: Keby som mal 8 hodín na káľanie stromov, 6 by som strávil brúsením sekery. Preto som ako horúci kandidát na milionára koncipoval 3 týždne list pre nadriadeného so žiadosťou o zvýšenie výmery príchodzej almužny. Po dôslednej príprave som mail odoslal. Drakonický šéf, zjavne rezistentný voči podobným požiadavkám, tónom, v ktorom bolo viac rutiny, než emócii odpovedal hádajte ako?! Ďalšia z vecí, ktorá mi na ceste za úspechom skrížila cestu. A ja s asymetriou v tvári hľadám návod na zbohatnutie. Najbližšie sa chystám preraziť s eco/raw dobrotami. Držte palčeky.