Pojem falus sme už zo všetkých strán rozobrali v tomto článku, dnes si povieme niečo k jeho náprotivku – joni. Ide o slovo pochádzajúce zo sanskritu, ktoré logicky bude označovať vagínu. V tantre znamená „pôvod života“, ale aj abstraktnú reprezentáciu hinduistickej bohyne Šakti – skrátka, ženský princíp. Toľko k terminológii.

 

Existujú určité symboly, ktoré nezávisle od seba chápu viac-menej všetky civilizácie rovnako, napríklad kruh je všeobecným symbolom celistvosti a dokonalosti. Aj náš obľúbený falus je všeobecne rozšíreným symbolom mužskej potencie, dominancie, sily a postavenia muža v patriarchálnej spoločnosti. Naproti tomu, jónické tvary reprezentujú plodnosť a zvádzanie spojené so ženskou sexualitou. Samozrejme, ani zďaleka v každom kontexte nemajú sexuálny podtón, no hriešna myseľ, ktorou sa poniektorí hrdíme, robí svoje. Dosť často s nami manipuluje napríklad reklamný priemysel, ktorý nám cielene podsúva podprahové signály založené práve na tom, že podvedome v nás zapnú čosi, čo je integrálnou súčasťou ľudskej bytosti aj keď sa neraz tvárime, že nás sa to netýka.  S konkrétnym produktom reklama síce často nemá veľa spoločného, ale funguje spoľahlivo:

 

 

Povedz mi čo ješ a ja ti poviem, či si heterosexuál.

 

 


No, a teraz sa skúste ísť pozrieť, čo máte v chladničke.

 


Alebo v aute.

 


Dobre, toto je trošku príliš okaté.

 

 

Obľúbená stránka, jasné.

 


Táto reklama na mentolky vyzerá na prvý pohľad pomerne implicitne, ale na druhý, no...Aj ty brutus?!

 


Keď ste si doteraz mysleli, že je to fail, tak nie je.Sexuálna symbolika je všade okolo nás, stačí otvoriť oči. Eiffelovka, budova VÚB-ky pri bratislavskej autobusovej stanici, fľaša na vašom stole, pootvorené dvere, rozkvitnutá ruža, snubný prsteň...

 

Nezabúdajme na mäsožavé rastliny.


 

 

 

Samozrejme, nejde o žiadny nový vynález. Prečo sa tu odjakživa na Veľkú noc šibeme prútmi a oblievame vodou? Prípadne niekto stavia máje, aby celému národu opäť pripomenul, že sám je falus.


Mágia ukrytá v sexuálnej symbolike tradícií ma v sebe čosi hypnotické, čo vysvetľuje fenomén neviest v treťom mesiaci a tematiku slovenských ľudových piesní. Detailnejší rozbor nájdete v tejto fenomenálnej Ľubovej reportáži.


 

Kvet = vagína 

 

Rozhliadnite sa okolo seba... novými očami.

 

 

Pic by tcumm001