I naďabili sme s mužom, hľadajúc niečo na pozeranie za účelom večerníčka, na tento animovaný seriál. Nuž tak reku vyskúšame a uvidíme. A uvideli sme. Zatiaľ tri série a budeme sa tešiť na ďalšiu.

Castlevania (2017 - ) je kreslený seriál o upíroch, všakovakých potvorách ľudských i neľudských a o tých, ktorí bojujú s nimi či proti nim. Vychádza z drakulovskej legendy, ale okolo Drakulu vytvára trošku iný príbeh a pridáva i postavy z mytológie a klasických aj moderných diel žánru, napríklad Carmillu a Alucarda. Poznáte?

Seriál vznikol na základe hry Castlevania III: Dracula‘s Curse. To som sa práve dozvedela z IMDB. Inak, IMDB hodnotí seriál na 8,2/10. CSFD mu dáva 80%.

Dej tohto európskeho anime sa odohráva v stredovekej Európe. Ale je to Európa iná, z nejakého paralelného fantasy vesmíru. Vo Wallachii (ani české titulky neprekladajú ako Valašsko) vládne knieža Dracula, The Upír. Jednej peknej noci mu na bránu jeho priestorom migrujúceho strašidelného zámku zabúcha odvážna blondínka. Je lekárka a trvá na tom, aby sa s ňou podelil o svoje vedomosti. Chce totiž lepšie liečiť ľudí. Chudák zubatý je taký zaskočený a očarený, že sa nechá zblbnúť a ani nevie ako, zrazu je ženatý a manželka ho pošle na cestu po svete (pekne kočom a vlakom), aby sa trochu počlovečil. Nuž lenže Wallachia má silnú cirkevnú kliku, ktorej nevyhovuje schopná lekárka, dávajúca pokorným ovečkám nádej na lepší život. A tak kým je manža na výlete, milú Lisu Tepes so zadosťučinením upália ako čarodejnicu. Ups!

Drakulova odpoveď nedá na seba dlho čakať a obyvatelia Wallachie dostanú rok na opustenie územia, ak im je život milý. Potom sa z nej stane územie príšer a oblúd.

No a do tejto situácie prichádza náš hlavný hrdina. Trevor, posledný potomok rodu Belmont. Tento rod sa po stáročia zapodieval zberom informácií i praktických pomôcok, ktorými možno príšery a obludy sprevodiť z povrchu zemského. Akurát teda Trevor je taká skrachovaná existencia a o svoje dedičstvo veľký záujem neprejavuje. Tak ale osud musí tiež hrať s tým, čo má na ruke, a tak sa Trevor neplánovane stane The Záchrancom. Do cesty sa mu pripletajú všakové osoby a ich vzťahy a príbehy sa občas vyvinú nečakaným smerom.

Tvorcovia vystavali dobré a napínavé rozprávanie, ktoré v podstate nemá hluché miesta. (Tu ma manžel upozornil, že občas som časť deja prespala. Ale od únavy, nie od nudy.) Niekedy sa vyskytne menej akčný diel, ktorý sa môže zdať nudnejší alebo zbytočný, ale aj ten má dobrú atmosféru (napr. ticho pred búrkou či vyčerpanie po boji). Prelína sa viacero dejových línií s rôznymi zaujímavými postavami z oboch strán barikády. Na malom priestore a často len pomocou náznakov vidíme slušný vývin postáv.

Čo sa týka vizuálu, je to kreslená klasika, žiadna 3D animácia. Pripomína kreslené seriály môjho detstva. Postavy majú taký krížený európsko-animoidný vzhľad i pohyb a dizajn príšer je skoro až miyazakiovský. Farebnosť je primerane ponurá, pozadia veľmi dobre vystihujú a dokresľujú atmosféru.

Zistila som, že vám neviem povedať ale že vôbec nič o soundtracku. To vraj znamená, že je vynikajúci, lebo splýva s vizuálom a dejom do harmonického celku a nikde neruší. No dobre. Tak som si vygúglila nejaké kúsky a je to podľa mňa ozaj dobrý zvukový doplnok obrazu. Spokojná som.

Neviem, čo ešte dodať. Urobte si obraz sami. My sme to pozerali na Netflixe. Možno ste si všimli, že v diskusii občas napíšem, že mám príliš málo voľného času na to, aby som pozerala veci, čo ma nebavia. Tak na toto som si čas našla a rada si to kedykoľvek zopakujem a teším sa na pokračovanie. Chcela som dať 9 špicatých zubov z 10, ale neviem si spomenúť na nič také, za čo by som ten jeden strhla. Kašľať na to. 10/10.