Keďže ste ma neznosili pod hnedú Zem a dvaja či traja z Vás aj odpovedala na moju výzvu (ale nikto nekomentoval Mojseja s jedinou diváčkou v závere, ignoranti) o čom by tak mala byť druhá časť, prinášam Vám druhú časť. Aj s obligátnym úvodom.

 

Deti

 

Poďme fotiť ratolesti, nech kamky vidia že vieme, nie že nie. Základné pravidlo, ktoré je porušované až pričasto na to aby som niektorých ľudí nevymazal z FB wall je to, že chodiace deti fotíme, vždy a za každých okolností z výšky ich očí. Alebo môžeme ísť aj nižšie, ale vyššie len ak je jasné, že je to zámer, ale to vedia zväčša skúsenejší fotografi, preto Vám, všetci laici sveta, ešte raz odkazujem: z výšky očí. Neplatí pre nechodiace deti, bolo by vidieť len perinku/plienku/krásnu malú ňuňu ručičku.

 

Vtáčiu perspektívu (to je zhora, čiže u decka z výšky našich očí) používame viacmenej len keď chceme zachytiť netradičný pohľad alebo celú situáciu, čiže „decko aj s neporiadkom okolo“, „decko s poriadkom okolo“ a podobne.

 

 

Tu je príklad z mobil fotených detí zhora. Prvá je situácia okolo, druhá je fotka autistického dieťaťa v škole. Long story short: jeden malý fotoprojekt.

 

Prečo? No, jednoducho pretože divák bude mať pocit že je akoby v situácii, zoči-voči fotografovanému dieťaťu. A my ľudia máme tendenciu vyhľadávať oči a vôbec tvár, preto sa portréty zaostrujú na oči. Nebojte sa, modernejšie mobily majú automatické vyhľadávanie tváre a ostrenie na ne, presne z tohto dôvodu, výrobcovia to vedia. Na zrkadlovke je to iné, ale predpokadám že kto má zradlovku vie čo sú zaostrovacie body a vie si to nastaviť sám. Aj keď viem že naivne, inak by som vlastne nemal prácu a pred časom aj bočák.

 

Ďalšia vec ktorá je pri deťoch celkom vhodná je veľa svetla. Deti majú hladkú pleť a sú ňuňu, preto volme skôr high-key neť low-key. Čiže fotka môže byť svetlejšia než obvykle. Pokojne môžeme, a teraz mi „technici“ fotografi odtrhnú klávesnicu od rúk, fotku jemne preexponovať. Hodíte tam filter v instagrame a je to. Aby bolo jasné, nemám nič proti Instagramu a v rámci fotografie ma už dávno prestalo baviť hrať sa na niečo viac len preto že viem čo je hĺbka ostrosti. Ak sa tým nechcete chvastať a tváriť sa ako profi fotograf, filtre vedia byť nápomocné a fotografiu reálne vylepšiť. Nie dokumentárnu, vojnovú a podobne, ale do albumu na FB, prečo nie. Na to to bolo vymyslené.

 

Ako hovoria kolegyne, zhrnutépodčiarknuté, deti fotíme z výšky očí a fotka môže byť svetlejšia než obvykle. Nie je to veľa (a zasa zabiehať do hĺbky ostrosti, svetelnosti objektívov, primárneho a doplnkového svetla zabiehať netreba) ale uvidíte že aj niečo tak jednoduché a primitívne Vám vytvorí o dve tri kategórie lepšie fotky než doteraz.