- „Niečo z mekáču?“

- „Tasty prosím a knižku. Môžeš aj dve.“

O tom, že v McDonalde majú knižky som sa dozvedela náhodou, keď jedna známa hovorila, že keď už idú s deťmi tak namiesto hračky si kupujú knižku do HappyMeal. Nikdy som HappyMeal nekupovala deťom, tak som o tejto možnosti nevedela. A hlavne chodili sme tam veľmi málo. Teraz tam už chodím na knižky pravidelne. Je super, že sa dajú kúpiť aj samostatne. Len všetci pozerajú na mňa čudne, že chodím do mekáču kupovať knihy. Nejde o žiadnu veľkú literatúru, ale naše deti si to obľúbili. Príbehy sú krátke-dlhé tak akurát pred spaním. Alebo aj keď si chce starší prečítať sám. Prvú edíciu, čo sme začali kupovať, bola o dinosauroch a ako rodina Stromčekovcov cestovala v čase. Ďaľšie boli o zvieratách, ktoré žili dávno na rôznych kontinentoch našej zeme a posledné čo máme doma sú o veľkých otázkach malých detí. A to je teda niekedy pekne zákerné. Kto má deti vie, že majú obdobie prečo. Mám ale pocit, že obdobie prečo plynule prejde do otázok na ktoré si často odpoveď ani nevygooglim. Tu je pár veľkých otázok od mojich malých ľudí. 

Spí duša?

Cestovali sme niekam autom, deti sa vzadu zabávali a mladší sa tváril že spí. Ani neviem ako sa dostali k tomu, že on ho síce vidí spať, ale jeho duša skáče a môže si robiť čo chce. Druhý tvrdil opak. A tak prišlo „Mamaaaa, čo robí duša keď spíme?“ Uff, keby som to sama vedela. Ale pustili sme sa do debaty. Každý mal svoj názor. Mladší tvrdil, že keď spí on, spí aj jeho duša. Aby mala dosť energie na všetko čo on chce cez deň robiť. A keď sa mu sníva tak to sú veci, čo by jeho duša chcela robiť. Druhý syn si zastával opačný názor. Vraj keď spí, tak jeho duša môže lietať a robiť si všetko čo nemôže keď nespí. Keď chceli aby som ich rozsúdila kto má pravdu, tak som im povedala, že každého duša si môže robiť, čo ten človek chce. Do tejto tématiky som sa nikdy nevyznala. Keď som ja bola dieťa, si pamätám, že som si myslela, že moja duša je v nohe – v píšťale. Neviem prečo. A nesnažím sa to pochopiť. Rovnako sa nesnažím pochopiť čo si o tom myslia deti. 

Kýchanie a slušné správanie

Už zaspávajú, pomyslím si, keď cítim, že mi treba kýchnuť, tak sa snažím kýchnuť do periny nech sa nezľaknú. Ale hneď pohotová odpoveď „na zdravie“. O chvíľku som si kýchla znova a vtedy to prišlo. Zákerná otázka, ktorá spánok odložila preč, pretože treba vyriešiť niečo iné. „Ako dlho po jednom kýchnutí sa na ďalšie povie -na šťastie- a nie znova na zdravie?“ Priznám, že som si guglila etiketu a slušné správanie ale tento interval som tam nenašla. Sú krajiny, kde sa na niekoho kýchnutie nepovie nič. Často sa to spájalo v minulosti s Bohom. Keď si niekto kýchol, ľudia v okolí si už mysleli, že je chorý a požehnali „Boh s tebou“ a potom sa z toho stalo aj naše používané „na zdravie“. Prečo sa ale používajú aj „na šťastie“ a „na lásku“ som nezistila. Proste to tak je. To ale deťom nestačí ako odpoveď. Tak čo iné robiť v posteli pred zaspatím ako pokus s kýchaním a počítaním. Tak som si akože kýchla a rátala som sekundy a kýchla som znovu a nechala na nich nech sa rozhodnú, že či už povedia znovu „na zdravie“. Po minútach kýchania a počítania sme došli na to že 30 sekúnd je tak akurát aby mi už mohli povedať znovu na zdravie. Skúsila som navrhnúť tento pokus aj s dospelákmi a poldecákmi, že či zvládneme každých 30 sekúnd dávať na zdravie. Nedopadlo to dobre. 

 

Deň a noc

Ďalšou veľkou otázkou, ktorú sme rozoberali dlhšie bolo prečo deň a noc netrvajú rovnako a prečo sa hovorí že jeden deň keď sa tým myslí aj noc. Tak nasledovalo vysvetlenie pojmov, jednotky času a proste toho, že to tak je. Lebo sa to tak hovorí. Tie detské hlavičky často nechápu rovnako ako my dospeláci a je nám čudné nad čím sa dokážu zamýšľať. 

 

Otázok majú veľa, to pozná každý rodič. Ešte napíšem zopár, ku ktorým nemám ani poriadne vysvetlenie. 

  • Mamina, aké dinosaury žili keď si ty bola malá?

  • Prečo nemôžme papať šušne?

  • Prečo si ťa tato zobral za ženu? (vtedy muž odpovedal že vidíš, ani tie deti to nechápu, hahaha)

  • Keď natlačíme slimáka bezdomovca do ulity, bude z neho normálny slimák s domčekom?

  • Ako sa ryby naučili plávať?

  • Mama, prečo sa maluješ? – Aby som bola pekná. – Ale skús iné farbičky, s týmito to nefunguje. 

  • Keď ocikám mravčeka, naučí sa plávať alebo sa utopí?

  • Mamina, prečo sa bojíš pavúkov? Pozri, tu som ti jedného priniesol, necháme si ho?

  • Prečo ten Putin chce ďalšiu krajinu keď už má tú najväčšiu?

  • A mnoho ďalších...

 

Minule mi telefonovala mamina, keď mala môjho mladšieho na prázdninách, že jej vysvetľoval, že keď sa zmanželia žena a žena alebo muž a muž tak spolu nemôžu mať deti. Iba keď sa zmanželí žena a muž tak môžu mať spolu dieťa. Zostala prekvapená, že o takejto téme jej hovorí 4 ročné dieťa. U nás sa hovorí o všetkom. A snažím sa im vysvetliť veci tak ako sú a nehrať sa na niečo, že to je fuj a o tom sa nehovorí. Jasné, aj im klameme, napríklad o ježiškovi. Ten starší to už zo školy vie, ale sám povedal že je to len medzi nami a mladšiemu to nepovieme. Nech si myslí, že ježiško naozaj existuje. Keď sa pýtajú, odpovedám. Keď odpoveď neviem, nájdem na internete. Keď nenájdem, tak nejakú odpoveď nájdeme spolu.