...studňa murovaná. A ešte aj všeličo iné v Detve je. Verejnosť ju pozná zo Sládkovičovho Detvana, ako dejisko Folklórnych slávností pod Poľanou, niektorým sú známe Podpolianske strojárne, iní zas zaregistrovali protesty proti zámeru ťažby zlata.

Kto čítal Detviansku náturu od Ľuda Zelienku, môže mať aj predstavu, akí sú jej obyvatelia. Ako je pestrý chotár Detvy, tak sú rôznorodí aj Detvanci. Niektorí sú na svoje mesto hrdí, sú tu šťastní a inde by žiť nechceli. Iným sa nepáči a keď môžu, presťahujú sa inam. Ďalší tu chcú ostať, ale radi by niečo vylepšili.

Niektorí z vás vedia, že ja som sa s rodinou do Detvy prisťahovala pred pár rokmi. Prišli sme sem preto, lebo sa nám tu páči, tu chceme žiť. Keď sme so svojím zámerom oboznamovali svoje okolie, polovica si ťukala na čelo, či nám šibe, keď chceme opustiť všetky výhody veľkomesta a odsťahovať sa niekam, kde podľa ich predstáv líšky dávajú dobrú noc. Vlastne tu skôr medvede. No a druhá polovica reagovala v zmysle, že wau, to je paráda, aj ja by som chcel/a, len.../keby…

A tak sme sa teda presťahovali do okrajovej časti Detvy, na lazy, a začali sme iný život. Mali sme šťastie, že sa naše deti dostali do perfektnej základnej školy a ja som tam po krátkom čase dostala prácu ako školská psychologička. Táto naša škola podporuje v deťoch tvorivosť a samostatnosť a zapája sa s nimi do rôznych projektov. Tak sa prihodilo, že aj moje staršie dieťa sa stalo súčasťou jedného z nich.

Je to projekt, v rámci ktorého majú deti navrhnúť a následne realizovať niečo, čo bude prínosné pre miestnu komunitu a bude to mať ekologický, trvalo udržateľný rozmer. Minulý rok takto vytvorili v susednej škôlke v málo využívanom kúte dvora zátišie s vyvýšenými záhonmi, hmyzím hotelom a napájadlom pre vtáčiky a k tomu zorganizovali zbierku na zakúpenie zdravotníckych pomôcok pre telesne postihnutého spolužiaka.

Tento rok mali už úlohu ťažšiu, pretože na rozdiel od minuloročného prvého levelu, kedy financie na realizáciu projektu poskytli zastrešujúce organizácie Roots & Shoots a Green Foundation, v tomto druhom leveli sa očakáva projekt rozsiahlejší a peniažky si deti musia vyzbierať cez crowdfunding. Zbierka prebieha cez Startlab, na ktorom si vytvorili kampaň a teraz s napätím sledujú, ako budú eurá pribúdať.

A čo teda vlastne idú robiť? Možno viete, možno nie, že tá mestskejšia časť Detvy sa skladá z dvoch väčších celkov – Starej Detvy, tvorenej najmä rodinnými domami (tu sa nachádza aj kostol, Podpolianske múzeum,...) a Sídliska, kde máme prevažne bytové domy, väčšinou paneláky, sú tu úrady a aj miestne Kultúrne centrum. No a práve na námestí pred kultúrnym centrom stojí objekt tribúny, ktorý je aktuálne v neutešenom stave a zaslúžil by si obnovu a rozšírený význam.

Deti vymysleli, ako túto stavbu oživiť, ozvláštniť a prideliť jej aj novú úlohu. Samozrejme, že nie je v silách ani možnostiach žiakov uskutočniť stavebnú rekonštrukciu. Našťastie sa zhodou okolností Mesto Detva rozhodlo, že tento rok tribúnu zrekonštruuje. Skoordinovali sme sa teda s ich plánmi a na podklade ich rekonštrukčných prác chceme potom zrealizovať svoj dizajnový a významový zámer.

 

Kampaň si môžete pozrieť tu.

 

Ak deťom prispejete na ich projekt, pomôžete vylepšiť a ozvláštniť kúsok mesta. A keď sem niekedy v budúcnosti zavítate (osobne alebo aj virutálne na google mape) a obzriete si vynovenú tribúnu, budete si môcť povedat, že táto paráda tu je aj vašou zásluhou :).

 

 

A keď sa mi vopred ohlásite, môžeme si dať aj spoločnú špacírku po meste alebo okolitej prírode :)