Kto z vás aspoň raz vo svojom živote nepočul tento slovný zvratok z úst „odborníkov“ v relácií typu Motoring či Auto-salón, tak nech hodí prístrojovou doskou. Ale čo to ako má byť? Toto spojenie poriadne nepozná ani gúgeľ. Jediné, čo mi pod týmto pojmom našiel, sú také tie mäkké priesvitné pásy, ktoré sa používajú napríklad ako dvere medzi halami na bitúnku. A silno pochybujem, že ktokoľvek z vás to kdekoľvek v aute má. Teda možno na nejakom alegorickom voze sado-maso úchyláka na gay pride by sa to našlo, ale to rátať nebudem. Takže o čom vlastne točia postarší moderátori? Tak na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch. Ha, na úvod celkom dobré. Môžeme ísť ďalej.

 

Hneď na začiatok si musíme povedať, že v automobilovom priemysle nič také ako mäkčený plast neexistuje. To by naši na slovo vzatí odborníci mali vedieť. Tým pádom čítač promo materiálov od importéra vs. rozhladený garážista... 0:1. Ale poďme konečne k tomu, čo to tam máme po celý ten čas pred očami.

 

1. Hard plastic. Pre Štúrofilov sú to tvrdé plasty. Tak dopadne prístrojová doska alebo dvere auta, keď to ma výrobca úplne na háku, alebo keď má auto stáť 7999 aj s dvojtisícovou maržou pre importéra a aspoň trojtisícovým ziskom pre výrobný závod. Prvá s tým v novodobej automobilovej histórii prišla asi Dácia a tento mor sa šíri naprieč celým nižším segmentov viac a viac a pomaly začína zasahovať aj do nižšej strednej triedy. Viď nová Škoda Fábia či Rapid. Pri tvrdom plaste tam nemáte nič iné, len obyčajný, hnusný, veľký kus plastu ako dekel od hajzla s tým rozdielom, že je čierny alebo nejak hnusne šedý a je na ňom nejaký grain (textúra, vzor...). Asi sa pýtate a čo je na tom zlé? V podstate nič, len si o to ľahšie rozbijete lakeť, ľahšie sa to poškriabe, keďže je to zväčša vyrobené z lacného PP-čka, tak je otázna farebná a tvarová stálosť. V zime to bude viac náchylné na vŕzganie čí dokonca na praskanie v prípade starších áut, ale inak je to úúúplne v pohode. V tomto prípade platí... no money, no burger.

 

2. Soft paint, alebo po našom niečo ako mäkká maľba. V tomto prípade to výrobca až tak na háku nemá a aj keď použil tvrdé plasty, tak sa aspoň snaží, aby to ako tak vyzeralo. Takže chytí hnusný tvrdý plast a zamaľuje ho nejakým druhom nástreku. Buď použije niečo matné, aby sa zbavil nepríjemných odleskov, alebo to ostrieka vrstvou gumového náteru. To v prípade, keď chce, aby to bolo aj ako tak príjemné na dotyk. Svoj účel to plní len do doby, pokiaľ to nie je na exponovanom mieste a nie je to vystavené mastnote z rúk a potu. Majitelia starších VW by určite vedeli hovoriť svoje. Tak schválne. Kto ma starší Golf alebo Passat, nech do komentárov napíše, ako mu vyzerajú madlá na dverách.

 

3. Foil (fólia). Prvá z dvoch posledných kategórii, pri ktorej spomínaný výraz „mäkčené plasty“ používajú. Ide o TPO či PVC fóliu, kožu alebo textil, ktorý je priamo nalepený na plastový diel, prípadne je medzi dielom a fóliu ešte pridaná vrstva peny. That´s all. Žiadna veda a ani zázraky sa nekonajú. Jednoduché, účelné, krajšie, hodnotnejšie a bohužiaľ drahšie.

 

4. Skin nie „skín“, takže účastníci nedávnych protestov utlmia emócie, nič normálne zatiaľ po nich pomenované nebolo. Táto technológia slovenský ekvivalent asi ani nemá, lebo hovoriť tomu „koža“ alebo „pokožka“ by bolo trochu divné. Tajomstvo tejto technológie je v tom, že sa vo forme  vytvorí tenká vrstva (1mm) PU alebo PVC fólie, následne sa táto vrstva presunie do druhej formy spolu s dielom s tým, že medzi fóliou a dielom sa nechá priestor, ktorý sa následne vyplní penou. Snáď som to napísal zrozumiteľne a pochopí to aj lama. Ak by nie, nevadí, v živote sú aj dôležitejšie veci, ktoré nepochopíte. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma technológiami je v tom, že hrúbka fólie s lamináciou nepresahuje 5 milimetrov, avšak pri „skine“ môže hrúbka v niektorých miestach dosahovať centimeter. No a to by bolo k tomu v krátkosti asi všetko.

 

A že k čomu takýto článok bol? Po prvé, dostal som na papier moju frustráciu z našich motoristických relácií. Po druhé, chcel som vás trochu poučiť. Takže odteraz, keď budete počuť spojenie „mäkčený plast“, tak sa môžete smiať spolu so mnou a v neposlednom rade, som vám vytvoril priestor pre nové „baliace“ vety. Keď už 15-ka nezaberie na vetu typu: „Poď sa pozrieť ako mám na Golfe krásne „skinovanú“ prístrojovú dosku.“ Tak nezaberie už na nič. No a po x článkoch zúfalých slobodných žien si to proste nejakú rýdzo mužskú tému pýtalo. A čo je viac chlapské ako autá? Neodpovedajte, to bola rečnícka otázka. Takže dočítania nabudúce.