O tretej ma z kómy prebral systém práce nervovej sústavy alkoholika.

 

Neuróny vystrašené odbúravaním chlastu z organizmu prinútili telo k tremoru, poteniu a bludným predstavám. Miestami som zabúdal dýchať. Zdalo sa mi, že vchádzam do trýznivého mesta, že vstupujem do večnej bolesti.

 

Dotackal som sa do kuchyne, v ústach púšť. Vodovod zasyčal a odmietol vydať čo i len kvapku.

 

„Kurvasmrť," zahrešil som. Skúsil som kúpelňu, s rovnakým výsledkom. Otvoril som chladničku, našťastie pár nápojov obsahovala. Postupne som vypil pol zvetraného piva, zo dve deci stolového vína, nálev z uhoriek, cviklu, čerešňový a broskyňový kompót. Dorazil som sa zakysankou.

Sahara ma vysmiala.

Na okne som objavil konvicu na kvety, bohužiaľ bola prázdna. Šmaril som ju o zem, vzal z kredenca polliter a šiel si načapovať z hajzlovej nádržky. Tekutina, pôvodne určená na odvedenie telesných výlučkov z domácnosti, chutila znamenite.

Nedávno som kdesi čítal rozhovor s istým rockerom, chválil sa, že vodu nepil vyše dvadsať rokov. Rovnako aj v pijanskom folklóre sa stretávame s odmietavým až pohŕdavým postojom k požívaniu spomínaného nápoja. Osobne sa s ním nestotožňujem, akokoľvek kacírsky to znie.

 

Zapálim si na balkóne, do svitania je ďaleko. Rozhodnem sa naládovať stilnoxom, dopriať sebe, vyčerpanému ešte trochu oddychu. Lenže v celom byte ani stopa po hypnotiku. Zapamätám si, že musím urýchlene poctiť navštevou obvoďáčku. Do rána už nezažmúrim oko, rozmýšľam nad zmyslom života, padá na mňa strop. Číhajú na mňa krvilačné šelmy, hnusné plazy sa ma pokúšajú uštipnúť.

 

O siedmej som sa v rámci svojich skromných možností vyfintil a vyrazil do Domu zdravia. Cestou som sa zastavil v potravinách a kúpil bonbóny, na ktoré sa práve vzťahovala akciová cena. Bonbóny lekárov vždy potešia alebo sa aspoň tvária, že ich potešili. Nech je ako chce, doktorom už roky ako zmyslov zbavený kupujem bonbóny. Tieto boli s kokosom.

 

V čakárni sedeli ľudia, prípady. Každý s vlastnou špecifickou trampotou. Všetky lavičky pred ambulanciami boli obsadené. Zloženie zhruba kopírovalo demografickú štruktúru mesta. Prevažovali starci, detí bolo minimum. Osoby v produktívnom veku sa tu tlačili výhradne preto aby mohli ospravedlniť neúčasť na akejkoľvek spoločensky prospešnej aktivite. Nikto z prítomných mi nebol vyložene nesympatický. Sralo ma len, že sa sem stihli dopotácať predo mnou.

 

Našiel som si strategický flek, odkiaľ som mohol nerušene pozorovať dvere ordinácie a zároveň čítať nástenku. Dozvedel som sa ako si poradiť s ochorením žíl dolných končatín aj aké je správne držanie tela. Iný plagátik mi zas ozrejmil rozdiel medzi chrípkou a nachladením, bolo jasné, že odtiaľ odídem o čosi múdrejší. Potom som sa pustil do štúdia letákov farmaceutických spoločností. Výrobcovia liekov sa snažili dostať do povedomia trpiacej verejnosti predovšetkým výbornú tolerabilitu a vysokú a okamžitú účinnosť ich preparátov. Pracovali tiež s pojmami úľava, ochrana, podpora, dokonca tradícia.

 

Vzdelávanie mi zrušil telekom. Tentoraz na mňa nahuckali robota.

Stroj chcel vedieť ako som bol spokojný s agentom pri poslednom kontakte a ako so službami spoločnosti celkovo. Ak som bol mimoriadne spokojný, mal som stlačiť jednotku, ak veľmi spokojný dvojku, ak spokojný trojku. V prípade, že som bol skôr nespokojný, mal som dať štvorku, ak nespokojný päťku. S tým, žeby som bol veľmi až mimoriadne nespokojný, firma nepočítala.

 

Stisol som dvakrát jednotku, mimoriadne spokojného zákazníka snáď už otravovať nebudú, zauvažoval som.

 

Robot si ďalej potreboval overiť, či bola moja požiadavka vyriešená. Netušil som aká, dal som pre istotu jedna. Ešte mi ponúkol možnosť nahrať krátky, dvojminútový komentár, tú som žiaľ nevyužil, pretože som na to nebol dostatočne pripravený. Okrem toho som sa na verejnosti nemienil strápňovať.

 

Medzitým absolvoval vyšetrenie len jeden človek. Vôbec pritom nevyzeral, žeby potreboval špeciálnu starostlivosť. Týmto tempom sa na šór dostanem v neskorých večerných hodinách, vyhodnotil som situáciu. Keď sa znovu otvorili dvere, využil som zaváhanie zhruba päťdesiatročného invalida a vopchal sa dnu. Kritikov som umlčal tak, že som za sebou prudko tresol dverami.

 

Okamžite mi bolo jasné, že tu niečo nesedí. Namiesto mojej obľúbenej lekárky, ktorá snáď prisahala ešte Hippokratovi osobne, ma uvítal vysoký mladý muž s výrazne zakriveným nosom.

 

Biely plášť mu smiešne visel z úzkych mierne zahnutých pliec, vyzeral ako študent na praxi alebo niečo podobne zavrhnutiahodné. Napriek tomu pôsobil dosť ambiciózne, možno šlo o homosexuála.

 

Podal mi dlhú studenú ruku a predstavil sa. Meno som okamžite zabudol, ale zo slušnosti som mu prezradil to svoje. Stále mi stískal paprču a zízal na mňa modrými vodnatými očami. Zaváhal som, či som sa náhodou prípadne riadením osudu neocitol v scénke, kde má mladý doktor za úlohu zviesť staršieho pacienta, to sa však nepotvrdilo.

 

 

Medik sa usadil, vytiahol z kartotéky fascikel hrubší ako Zlaté stránky a dal sa do skúmania môjho chorobopisu. Veľmi významnú skupinu tvorili diagnózy začinajúce sa písmenom F. Vyskytovala sa tam akútna intoxikácia, škodlivé použitie, syndróm závislosti i odvykací stav s delíriom. Mal som tú česť spoznať psychotickú poruchu aj iné a neurčené duševné poruchy a poruchy správania.

„Čo vás sem privádza?" opýtal sa napokon, keď medzitým viackrát neveriacky pokrútil hlavou.
„Nespavosť," vysvetlím po pravde.
„Nečudujem sa," povie a ukáže na papiere pred sebou. „Ešte pijete?"
„Samozrejme," hovorím.
„Ako často?"
„Ako všetci."
„Každý deň?"
„Vidím, že ste znalec miestnych pomerov, ľudia si vás isto časom obľúbia," pochválim ho. „Pozrite, nerád by som zdržiaval, vonku sú davy chorých pacientov, snáď aj akútne prípady, potreboval by som len jeden receptík a padám."
„Vážne? A čo by ste chceli?"
„Dvakrát desiatkový stilnox, alebo ak sa dá aj šesťkrát."
Zasmial sa.
„Chcete zruinovať náš zdravotnícky systém?"
Nasadím masku prosebníka, tá mi vždy pasovala najviac.
„Rozhodne nie. Potrebujem sa len vyspať."

 

Teraz mal podľa plánu vytlačiť a opečiatkovať recept, nič také sa však nekonalo. Namiesto toho sa začal znova hrabať v papieroch.

 

„Viete, že ak sa chcete dobre a kvalitne vyspať nemusíte hltať tony piluliek?" ozval sa napokon.
Svätá bohorodička, alternatívny liečiteľ, zľakol som sa.
„To teda neviem," povedal som najdôraznejšie ako sa dalo.
„V prvom rade musíte vylúčiť alebo aspoň radikálne obmedziť alkohol. Užívate aj iné drogy?"
„Systematicky.. teda chcel som povedať sporadicky."
„Vo vašom veku ste už mali dosť času z toho vyrásť."
„Nemám ten pocit."
„Potom sa nemôžete čudovať, že máte ťažkosti."
„Veď sa ani nečudujem. Počujte, pán doktor.."
„Nie som priateľom takéhoto prístupu k vlastnému zdraviu," skočil mi do reči.
Kristepane, čo to dnes produkuje naše školstvo za volov, zúfal som si v duchu.
Sľubujem, že sa pokúsim polepšiť, že raz sa tak určite alebo takmer určite stane a snažím sa vymámiť recept aspoň na jedno plato, kým zmením obvod.
Opäť ma má na háku. V ruke drží výsledky magnetickej rezonancie.
„Bolí vás chrbát?"
Hovorím, že áno.
„Nejako s tým bojujete?"
„Nadávam."
„Pomáha to?"
„Ani nie."
Zamyslel sa.
„Snáď by pomohol tramal, to vravel aj neurológ," mením taktiku a skúšam hrať na opinoidné analgetiká. Človek síce nespí tiež, ale aspoň je mu dobre.
„Čo ešte vám hovoril neurológ."
„Chcel aby som jazdil na koni."
„Jazdíte?" vyzeral, že ho to pobavilo.
„V žiadnom prípade. Bojím sa silnejších živočíšnych druhov."
„Kôň človeku neublíži."
„Poznám pár prípadov, ktoré túto teóriu nepotvrdzujú."
Zostal chvíľu ticho.
„Pracujete?" zmenil tému.
„Ak sa to dá tak nazvať."
„Čo tým myslíte?"
„Som výčapník."
„To nie je veľmi vhodné zamestnanie pre ľudí vášho typu."
„Tiež som nad tým uvažoval."
„Okrem toho ani spoločensky prospešná činnosť to veľmi nie je."
Teraz ma už fakt nasral.
„Keby človek nemal krčmu, ničím by sa nelíšil od zvierat," uzemnil som ho.
Doktor vyvalil oči.
„Predtým ste bol čo?"
„Nič."
„A ešte predtým."
„Vystriedal som pár profesií."
„Čo presne ste robil?" nedal pokoj.
„Väčšinou sedel alebo ležal."
Konečne sa zatváril spokojne.
„To veci vysvetľuje."
Zaklapol fascikel, čakal som, čo bude ďalej.
„Prídete o týždeň," prikázal mi nakoniec. „Ten chrbát musíme dať do poriadku, potrebujete rehabilitačnú liečbu inak z vás čoskoro bude invalid.
Nechcem chalana zbytočne stresovať tým, že podobná predstava mi vôbec nie je proti srsti, že modelovým občanom budúcnosti je predsa invalidný dôchodca, upozorním ho len, že s riešením ťažkostí, s ktorými som prišiel, mi veľmi nepomohol.
Vybral z plášťa plato, v ktorom boli osihotené dve ružové lexaurinky.
„To je na dnešnú noc. Potom si už musíte poradiť sám."

 

Vyšiel som z ordinácie vyšťavený, výsledok sa dal označiť za blamáž. Navyše ma začalo urážať celé osadenstvo čakárne. Odpľul som si a pobral sa skormútený domov.

 

Narýchlo som si uvaril morcadellu s bezvaječnými pšeničnými sušenými kolienkami. Na obale bolo logo Pomoc EÚ. Pod ním sa, v čiernobielej kombinácii, nachádzala európska vlajka. Sto gramov výrobku má energetickú hodnotu 1 340 kilojaulov, obsahuje prevažne sacharidy, až 65 gramov, ďalej 11 gramov bielkovín a iba 1,2 gramu tuku. Pomyslím si, že to je dobre. Tuky, ako je všeobecne známe, totiž poškodzujú pečeň.

 

Európska únia radí cestoviny vložiť do osolenej vriacej vody (100 g do 1 litra), pridať lyžicu jedlého oleja a variť 9 – 11 minút. Často miešať. Správnosť uvarenia zistiť ochutnaním. Potom scediť a podávať.

 

Postupoval som presne v súlade pokynmi, napriek tomu sa výsledok nedal žrať. Zjedol som aspoň bonboniéru, ten chiropraktik si ju nezaslúžil.

 

Zavolal som šéfovi nech ma dnes nečaká. Zvyšok dňa som plánoval stráviť doma, sledovať dianie vo svete a sporadicky sa venovať páchaniu trestnej činnosti. V praxi to znamenalo, že v priemere raz za hodinu mi niekto zazvonil aby som sušinu z dielne Bieleho otca vymenil za bankovky rozmanitej nominálnej hodnoty. Najlepším zákazníkom som dal dokonca množstevnú zľavu. Ide o starodávny obchodnícky manéver.

 

Snažil som sa však, ak to išlo, neobsluhovať mladistvé či maloleté osoby. Spoločnosť to viac odsudzuje, páchateľom hrozí zvýšená sadzba trestu odňatia slobody.

 

A poznáte ma. Rozhodne nie som typ, ktorý by vyhľadával problémy.