
Dopravu leteckú aj lokálnu sme si už prebrali, takže v druhej polovici tohto milého cestopisu sa povenujeme nejakým tým ďalším vychytávkamlapávkam, keďže sme roduverní Slováci.
Tým prvým je samoška ubytko. My sme volili ubytko v Sopote, jednak je to kus krásneho mesta a dvojak je to čo sa týka Trójmiasta v strede a tým pádom máte všade rovnako blízko aj ďaleko. Sopot je staré letovisko a nájsť tu štýlové ubytko nie je žiaden problém, navyše ceny oproti Gdaňsku sú nižšie cca o 30% a to sa vyplatí. A čo je ešte väčšia pecka, nie je problém nájsť ubytko takmer na pláži, naše vyzeralo takto:
Naše ubytko je objekt vľavo, okno smerom na more, medzi vilou a plážou bol iba chodník. Mimo sezóny 30,- € na hlavu/noc, v sezóne niečo viac. Nemáte za čo.
Na mapke úvodneho obrázku si môžete všimnúť označenie „Móla w Sopocie“, je to najdlhšie drevené mólo na svete.
K mólu môžete ísť aj chodníkom popri pláži, ale aj malebnými uličkami, v ktorých často narazíte na obchodíky „Žabka“. Tí z nás, ktorí vyrastali v 90-tych rokoch si isto pamätajú ako na sídliskach zrazu vyrástlo kopec malých potravín v kadejakých vchodoch, kočikárňach. Žabky sú niečo podobné, akurát že prežili príchod reťazcov. Pokiaľ sa vyberiete na takúto dovču ako my, sú veľmi fajn, pretože sú otvorené 6:00-23:00, dá sa tu kúpiť hotdog či káva a to je pri túlačkách vždy fajn. Ešte jedna vec, väčšina žabiek je otvorených nielen cez „nedziele handlowe“ ale aj v bežné nedele, keďže je to na spôsob franšízy a osoby v nich pracujúce predávajú vo vlastnom mene.
Ak chcete vedieť čo je „nedziela handlowa“ to je taká nedeľa kedy sú otvorené obchody, lebo ako vieme Poliaci sú aj bigotní katolíci ale aj bigotní obchodníci....
A to, že sú fakt všade sme si uvedomili v historickom centre Gdaňska, keď sme si každý kupovali hotdog v inej žabke ale pritom sme na seba dovideli...
Ako som sľúbil, tak si dáme aj zopár tipov, podotýkam že najlepšie je všade sa dopraviť MHD, lebo to uvidíte celé Trojmiasto v takejto tej svojej kráse všedného dňa.
V Gdyni choďte určite do Muzea Marynarki Wojennej- nielen preto, že majú výbornú expozíciu, ale preto, že pred budovou majú ponorku. Nie model ponorky, ale ponorku. Naozajstnú ponorku, vyrobenú tuším v 60-tych rokoch minulého storočia. A ako vieme, múzeum ktoré má ponorku pred vchodom nebude zlé. Ak ste ešte niky nevideli ponorku na živo, tak nech sa páči:
Čo sa týka ešte múzeí, tak v Gdaňsku nesmiete obísť Múzeum II. Svetovej vojny. Toto musím povedať, že to bolo fakt silné, majú tu diorámy ulíc v mierke 1:1, diorámu ulice s tankom 1:1, ale aj originálne dobytčáky na transporty či iné pestvá, ktoré boli Poliakom dopriaté zo strany Nemecka počas II. svetovej vojny.
Ako bonus sa môžete postaviť pod, tentokrát už len model, prvej jadrovej bomby Little boy, ktorá je v polohe ako padala na Hirošimu.
Expozície obsahujú aj veľa silných fotografií a exponátov, takže s deťmi opatrne, na recepcii vám ale radi poradia.
Pekná potulka na vás bude čakať aj keď sa v Gdyni vyberiete na Babie doly- autobus vás povozí po všetkých zákutiach vrátane výhľadov na nákladný prístav až prídete k takému nenapádnemu sídlisku a keď ho prejdete a zídete na pláž, tak uvidíte ruiny torpédovne z II. svetovej vojny.
V Gdaňsku, ak budete chcieť stráviť deň na odľahlom mieste, choďte autobusom na Westerplatte. Na konečnú zastávku. Vlastne táto zastávka by sa mala volať Nekonečná.
Vidíme si aj nabudúce, len si budete musieť trocha počkať. Ale sľubujeme s Brčkou, že to bude viac dielov, viac zábavy, rovnako vysoko na sever, ale zároveň viac doľava ale oveľa viac na západ.
DO ZOBACZENIA!