Francúzska firma Boiron sa pred niekoľkými dňami začala vyhrážať súdom talianskej blogerke za to, že sa posmešne vyjadrila o fungovaní ich v Európe veľmi rozšírenom produkte Oscillococcinum.

 

oscilo

 

V blogu uvádza, že like v žiadnom prípade nemôže fungovať, pretože obsah magickej látky, s pochybnou účinnosťou je tak malý, že nemôže mať žiadny vplyv na stav chorého.

 

Aktívna látka tohto lieku sa volá práve Oscillococcinum a je vraj výťažkom z kačacej pečene, ktorý je rozriedený vo vode v pomere 1:100200. Toto riedenie je tak vysoké, že výsledný produkt pravdepodobne neobsahuje ani jednu molekulu pôvodného výťažku. Homeopati na čele s Boironom však tvrdia, že látka zanecháva vo výslednom roztoku svoj „odtlačok“ (odkazujú sa na schopnosť vody „pamätať si“ veci čo v nej boli predtým rozriedené) – ktorý následne lieči symptómy. Klinické testy však nič také nepotvrdili. To ale nebráni Boironu masívne tlačiť svoje produkty a rovnako masívne z nich kešovať, keďže sú jediným výrobcom tohto lieku.

 

Znie vám to trošku ako rozprávka pre deti zmiešaná s alchýmiou a čiernou mágiou? Tak presne na toto upozornila vo svojom článku talianska blogerka a vyslúžila si od Boironu výhražný list zaslaný firme hostujúcej jej blog.

 

Tak ale my ich chápeme. Je stále lacnejšie zaplatiť svorku hustých právnikov ako vyvinúť ozajstný liek...

 

Zdroj: https://boingboing.net/2011/08/17/homeopathy-multinational-sues-blogger-over-statements-that-its-mythological-curative-had-no-active-ingredient.html