
Sľúbil som Vám ťažké témy, tak som tu s nimi.
Ako prvá je tu Karin Ledecká so svojou trilógiou Šikmý kostel I., II., III. V anotácii sa píše toto: "Trilogie je poutavým vyprávěním o životě tří postav v době skutečné dramatické proměny jednoho města a okolní krajiny na Severní Moravě.
První část se odehrává v období 1894-1921, druhá v letech 1921-1945 a třetí zpracovává roky 1945-1961. Příběh začíná důlním neštěstím, které se značně podepsalo na dalším životě obyvatel celého kraje. Tři dějové linie vzájemně proplétají nepředstavitelné osudy hlavních hrdinů Barbory, Julky a Ludwika, z nichž každý je prožívá zcela odlišně – po svém.
V druhé části pak nemilosrdně nastupuje německá okupace, která ovšem na Karvinsku probíhá – tak jako všechno – rozdílně než kdekoliv jinde. Osudy a charaktery všech protagonistů projdou těžkou zkouškou a jejich jediné přání – žít normální život – jim dál zůstane zapovězeno.
Třetí část zahrnuje poválečné období a ptá se na otázky, jak může člověk zaplnit prázdnotu po zavražděných blízkých nebo po uneseném dítěti. Čím bude zahánět vzpomínky na děsivý teror Němců nebo nechtěnou tělesnou lásku Rusů. Někdo všechno zamkne na dno duše a ráno co ráno si namlouvá, že co bylo, bylo, teď je prostě třeba jít dál. Jiný se nechá zahltit žalem; další přetaví prožité v nenávist. A ještě jiný ve víru, že to bude právě on, kdo pomůže vytvořit nový, lepší svět. "
Neuveriteľné svedectvo doby postavené na reálnych príbehoch. Zimomriavky som mal skoro stále, najprv z toho, že bolo zle nedobre, potom keď prišli lepšie časy, tak z toho, že sa všetko pos..., pokazí. Skvele vystavaný príbeh, napätie, niekedy až bezmocnosť. Veľmi silné čítanie. Všetkým zástancom rôznych diktátorských režimov, prípadne teoretikom o rovnakých štartovacích čiarach ju vrelo odporúčam.
Ellie Midwood - Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu. Román založený na skutočnom príbehu Maly Zeitbaumovej a Edwarda Galińského. Ľúbostný, „romantický“ príbeh v úplne neromantickom prostredí. Je to román, tak niektoré prvky sú výsledkom autorskej licencie, ale gro je založené na faktoch. Aj také veci, ktoré sa mi zdali pritiahnuté za vlasy. Autorka v časti "Poznámky k histórii" vysvetľuje súvislosti, uvádza zdroje. Veľmi dobre sa kniha čítala, mrazilo ma z nej. A rozuzlenie bolo dokonalé a pravdivé. Odporúčam.
Konečná stanica Osvienčim: Moj príbeh z tábora (1943-1945) je akýsi denník, ktorý napísal lekár De Wind v Osvienčime. O ňom, jeho manželke a utrpení v koncentračnom tábore. Hneď po príchode do tábora ich oddelili a začal každodenný boj o holý život. Veľmi pochmúrne čítanie, niekedy až absurdné. Žiaľ pravdivé.
Joel C. Rosenberg - Útek z Auschwitzu Je to pútavý príbeh z najhoršieho koncentračného tábora. Jacob je spolu so strýkom Avim, členom židovského odboja v Belgicku. Pri oslobodzovaní svojho strýka a iných väzňov z transportu uviazne v ňom a stane sa väzňom v Auschwitzi. V anotácii sa okrem iného píše: "Román je inšpirovaný skutočnými príbehmi. Jedným z nich je úspešný útek Slovákov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorých motívom bolo varovať svetovú verejnosť pred tým, čo sa v skutočnosti deje v koncentračných táboroch". Asi to tak bolo, avšak útek nie je ústredným motívom knihy, skôr život v tábore, utrpenie, hrôza a príprava na útek. Zlá kniha, nie v zmysle napísania, ale témy, budem sa opakovať, keď že napíšem, že je mrazivá.
Sestry z Osvienčimu od Roxane Van Iperen je kniha o rodine Brilleslipjerových, hlavne o Janny a Lien, ktoré sú veľmi aktívne v odboji proti fašistom v Holandsku. Svoju vilu Vysoké hniezdo premenia na utečenecký tábor. Až raz sú prezradené a mieria s posledným transportom do Osvienčimu. Kniha je rozdelená na tri časti. Pre Vysokým hniezdom, Vysoké hniezdo a Osvienčim. Napínavé do posledného písmena. Opäť skvelá kniha, o zlom období.
Osvienčimská uspávanka, autor Mario Escobar popisuje osud Helen Hannemanovej, ktorá aj keď bola Nemka, nasledovala svojho rómskeho manžela a deti do Osvienčimu. Vďaka dr. Mengelemu založila škôlku, kde pomáhala prežiť tábor veľa deťom. Kniha dobre napísaná, striedajú sa v nej hrôzy s optimistickejšími pasážami, avšak z kontextu je jasné, ako sa to skončí.
Kniha Sabotér z Auschwitzu, autor Colin Rushton je o (nielen) Arthurovi Dodovi, ktorý prešiel rôzne tábory až zakotvil v Osvienčime. Už názov napovedá, že Arhur nebude len pasívne sedieť, to j vlastne aj dôvod, prečo skončil tu. Druhá časť knihy zachytáva osudy Britov, ale aj židov a iných násilne odvlečených ľudí v Osvienčime. Po vydaní jeho knihy sa mu prihlásilo viac väzňoví, či ich príbuzných. Veľmi smutné svedectvá, aj keď na prvý pohľad, je Uspávanka brutálnejšia, avšak to len na druhý. Osudy vojnových zajatcov naozaj neboli jednoduché, ba priam desivé.
Myslím, že na dnes stačilo. Veľmi (ne)rozumne som si prečítal jednu po druhej bez prestávky a veru boli to chvíľami krušné chvíle.