Ahojte. Som tak trochu seriálový (aj filmový) maniak a chcem sa s vami podeliť o tip na dobrý seriál. Pýtate sa prečo? No lebo mám dobré srdiečko, rada rozdávam ľuďom radosť a tento seriál je proste ďalšia radosť vo mne (© Mama ožeň ma). A ešte si myslím, že toto malé nenápadne veldielo si zaslúži, aby ho poznalo, čo najviac ľudí.  A že vraj nie sú články. Tak nech sa páči.

Seriál sa volá ,,What We Do in the Shadows,“ keby sme to chceli preložiť do slovenčiny už by to tak dobre neznelo – Čo robíme v tieňoch.

Vytvoril ho režisér Taika Waititi (tretí diel Thora, Jojo Rabbit – moja ďalšia srdcovka) spolu s Jemaineom Clementom na základe filmu s rovnomenným názvom z roku 2014, ktorí si vtedy chlapci napísali, zrežírovalo a aj si v ňom zahrali. Do seriálu našli nových hercov, oprášili pointu, pridali nové nápady a voilà, máme tu úžasné dve série. 

Dej sa odohráva v prítomnosti na Staten Islande a sledujeme v ňom troch starovekých upírov – Nandora, Lazsla (úžasný Matt Berry z IT Crowd), Nadju a ich ľudského posluhovača Guillerma, ktorý dúfa, že za roky vernej služby ho jeho pán Nandor tiež premení na upíra, ako si žijú svoj nočný život trošku zaseknutí v inej dobe, čo im v každom dieli prinesie nejaký iný problém a/alebo šok. Seriál je točený štýlom dokumentu, takže našu partičku upírov sleduje neviditeľný filmový štáb. Na mockumentary štýle som si najviac obľúbila pohľady postav do kamery pri ,,awkward“ situáciách a v tomto seriály sú naozaj dotiahnuté do dokonalosti. S našimi klasickými drakula upírmi býva ešte aj energeticky upír Collin Robinson, ktorý vám určite bude pripomínať nejakého kolegu z práce alebo nudného rodinného príslušníka, ktorý z vás síce nevysáva krv, ale všetku radosť zo života. 

Všetci herci podávajú skvelé výkony, hláškujú o dušu s perfektným akcentom. Práve vďaka tomu vynikne veľa vtipov a predpokladám, že dabing by seriál dehumorizoval. V seriály sa mihnú v epizódnych rolách aj také mená ako Mark Hamill alebo Tilda Swinton. Inak a ešte to má aj mega chytľavú úvodnú pesničku, ktorú som si spievala stále dookola. Seriály s perfektným introm si treba ceniť, nie je ich veľa – posielam virtuálny cmuk seriálu Succesion.

V jednej recenzií som čítala, že tento seriál sú takí upírski Priatelia, ale priatelia nie je to tak, toto je omnoho vtipnejšie (a to som aj fanúšikom Priateľov). Keď pozerám príliš dobrý seriál, ktorý má málo dielov, tak vždy keď zapínam nový diel je mi to vlastne ľúto, lebo viem, že už sa mi to kráti. Takže teraz mi nezostáva nič iné len dúfať, že 3. séria príde čo najskôr a nebude posledná. Seriál nájdete na HBO GO, ak ste tú kktskú platformu ešte nezrušili, ako ja včera.

A keďže mám pocit, že článok je dosť krátky, dostávate odo mňa zadarmo ešte jeden tip. Seriál ,,The Kominsky Method.“  Nájdete ho na Netflixe, má 3 série, dokopy 22 pol hodinových dielov. Je to taká skvelá jednohubka s Michaelom Douglasom a Alanom Arkinom. Douglas je starnucí učiteľ herectva a Arkin jeho kamoš filmový producent. Sarkasticky riešia spolu svoje životy, zdravie, (ne)podarené deti... Seriál aj pobaví, aj zahreje na srdci aj niekedy rozcíti. 3. séria trochu zabrdla do scientológie a gender gulášu, až som sa čudovala, že to takto tvorcovia v tejto dobe riskli. Veľmi ma to potešilo, lebo som sa bála, že po škandále Rowlingová už budú radšej všetci klopiť oči a držať ústa. Inak seriál vytvoril Chuck Lorre, ale nenechajte sa odradiť, nie je to taká šablónovitá masovka ako Big Bang Theory alebo Two and Half Men. Aj keď Big Bang bol minimálne prvé 3 série svieže dielo. Tento seriál si nedáva servítku pred ústa a je tak správne nekorektný. Celkovo veľmi fandím seriálom, ktorých hlavní protagonisti sú už v nejakom veku a ukazujú nám, že napr. aj po 70tke môže byť život ešte sranda. Takým seriálom je napr. aj ,,Grace and Frankie“, tiež na Netflixe, o 2 ženách po 70tke, ktorým sa prevrátil život naruby. Hrajú Jane Fonda a Lily Tomlin. Tiež skvelá oddychovka. Vidíte, ani neviete ako a dostali ste tip č.3. 

Ak je tu niekto kto videl aspoň 2 tieto seriály a páčili sa mu, posielam mu jedno veľké How you doin‘.

Inak článok na Dailymale som chcela napísať už asi od roku 2015, ale aj keď mám v hlave 1000 tém, neviem ich dať zmysluplne na papier. Ešte aj píšem veľmi dlhé zložené vety a neviem si ohľadom toho nijako pomôcť. Ale dala som si na 30tkový bucket list, že teda aspoň jeden článok by som mohla poslať, tak snáď mi ho uverejníte a budem si môcť čosi odškrtnúť.