Pred nástupom do nového zamestnania mi volal môj budúci šéf a spýtal sa ma, či mi majú kúpiť stroj s Windowsom alebo Mac. Asi sekundu mi trvalo, než som povedal: „Asi Windows...“ V telefóne ostalo chvíľku ticho, tak som nadviazal: „...alebo čo používate normálne vo firme?“ „No, my máme všetci Macy.“ znela odpoveď. Tak, načo sa ma pýta, si hovorím: „No, aha, tak mi teda objednaj ten Mac, šak všetci si to chvália.“ „Neboj, s tým sa rýchlo naučíš. Je to také svižné.“ Poďakoval som a položil.

V deň nástupu bolo v meetingovke asi 15 nových nástupov. Traja sme vyfasovali MacBooky. Ostatní iba ticho závideli a zazerali, ako sme tieto svoje zázraky vybaľovali z krabíc. Áno, balenie to má krásne a úplne nepraktické. Krabica je doslova „šitá“ na mieru stroju, takže ho z nej nevyberiete, ale musíte ho „vyklopiť“. Balenie ešte obsahuje nabíjačku a kábel k nabíjačke. Že za prítomnosť kábla môžem byť vďačný, som pochopil až neskôr.

Keď som prišiel na svoje nové pracovné miesto a priniesol aj svoju novú mašinu, zlietlo sa ku mne celé oddelenie a strieborné zariadenie začali všetci obdivovať. Aké je to tenké, aké je to ľahké. Aké je to sofistikované. A to je asi tak všetko.

Na rovinu: posledný model MacBooku je naleštené hovno. Áno, je to tenké a vyzerá to pekne. Prvé problémy nastanú už v momente, keď chcete začať využívať periférie. „Výber“ konektorov, ak sa to tak dá nazvať, je obmedzený na dve USB-C a kombinovaný jack, za ktorý som nesmierne vďačný. USB-čka slúžia aj na nabíjanie, takže keď v jednom máte pichnutú nabíjačku, tak vám ostáva celkovo jedno voľné USB, do ktorého potrebujete pripojiť externý monitor, LAN kábel (?) a k tomu čokoľvek iné, čo by ste potrebovali.

Áno, v modernej dobe máme Wi-Fi. Lenže to nie je vždy stabilné, a niekedy nechcete, aby vás náhodne odpojilo z virtuálnej konferencie. Obzvlášť, ak niečo prezentujete zákazníkovi. Ako ale pripojíme externý monitor alebo LAN kábel alebo klasické USB zariadenie so „starým“ konektorom? No jednoducho: kúpime si redukciu! Takže Apple profit, konektory za desiatky eur sa už nesú. USB rozbočovač je nutnosť, hoci Apple žiaden nevyrába a treba niečo kúpiť od tretej firmy, kedy je funkčnosť často pochybná. Pánboh zaplať aspoň za ten jack (ktorý inak výrobca postupne opúšťa), a môžem teda aspoň používať svoje slúchadlá napriamo.

Väčšina originálnych periférií sa pripája cez Bluetooth. Je to sofistikované. Ale pred prvým spustením to treba pripojiť káblom (aspoň mne teda cez BT nič nenašlo). K myši a klávesnici sa ale nedodáva kábel. Ak nejaký zoženiete, tak je to iba USB-A. Takže pred prvým použitím musíte zohnať kábel, k tomu redukciu USB-A na USB-C a až potom môžete prvýkrát použiť svoje uber-Apple periférie. Čo mi je, do riti, platné, že celé zariadenie je malé, ľahké a tenké, keď musím k tomu vláčiť tašku plnú redukcií a káblov, takže výsledná hmotnosť odpovedá hocijakému klasickému notebooku?

Už som spomenul, že klávesnica je asi najnepohodlnejšia vec na písanie, ktorú som kedy používal? Vymenil by som ju za hociktorú klávesnicu z niektorého z notebookov, ktoré som doteraz vlastnil. Čo na tom, že na myši máte tie supiš dotykové funkcie, keď je absolútne neergonomická? Mňa jednoducho z nej jednoducho po ôsmich hodinách v práci bolí zápästie! Myš kvôli jej nízkemu profilu totiž nesedí dobre v ruke. Pri mojej veľkosti ruky sa vlastne opieram o stôl zápästím a myš držím iba koncami prstov. Mimochodom, už ste videli, ako sa ten ergonomický zázrak nabíja? Zospodu. Takže keď ju nabíjate, nemôžete ju používať. Vraj sofistikované. Prvú vec, čo urobím, až mi dojde USB rozbočovač, bude, že si objednám K120 klávesnicu a R250 myš od Logitechu. Objednal som si druhú nabíjačku. Súčasťou balenia nie je kábel. Také hajzláctvo si dovolí hádam iba HP u svojich tlačiarní.

 

Tento nádherný kus technológie pečie viac ako 10-ročný Acer so špinavým vetrákom. Keď ho zaťažíte, tak hučí ako stará klimatizácia. K hmotnosti dodám iba toľko, že priateľkino 3-ročné HP rovnakej uhlopriečky je o 100 gramov ľahšie. K svižnosti dodám iba toľko, že môj Asus s Windows 10, ktorý stál polovicu, ale vnútri má asi dvakrát taký výkonný hardware, sa spúšťa asi o tretinu rýchlejšie. Mac sa nabootuje za 17 sekúnd a za ďalšie štyri sa prihlási. Moje Widle sa nahodia za 11 sekúnd a prihlásia za ďalšie 2.

To, že som si musel vymeniť v nastaveniach klávesu Control za Command, je už len detail. Pretože vôbec netuším, na čo tlačidlo Control na Mac zariadení slúži, ale tlačidlo Command veľmi slušne nahradzuje to, čo by Ctrl podľa mňa robiť malo. O neexistencii prieskumníka, nepochopiteľnému chovaniu sa červeného krížika ani nehovorím, ale toto sú skôr drobnosti, ktoré sú o zvyku. Som ale veľmi prekvapený, koľko vecí Mac nevie. Napríklad dať si jeden veľký wallpaper cez všetky obrazovky. Kolega si na to musel napísať skript. A tiež Safari je asi tak použiteľné ako Internet Explorer.

Aby som iba nenadával, tak samozrejme, dobré sú tie veci, čo vždy na Macu dobré boli: display je krásny, aj keď iní výrobcovia ho už podľa mňa dosť dobiehajú. A tiež touchpad je na úrovni, zvykol som si rýchlo, ale aj tak mám radšej trackpoint od Lenova.

Najlepšou vecou by asi mohli byť aplikácie. Keby, keby sa dali normálne použiť. Mňa síce strašne teší, že je tam brutálna aplikácia na nahrávanie, editáciu a skladanie hudby, keď nedokážem pripojiť nič cez jack vstup, pretože MacPro si stále myslí, že pripájam slúchadlá. Na rozdiel od veľmi zatracovaných Windows ale nie je spôsob, akým by som zmenil nastavenie. Nemám rád, keď sa systém snaží myslieť za mňa. Načo mi je super aplikácia, keď si musím kúpiť ďalšiu perifériu za viac ako sto éčiek, aby som aplikáciu mohol použiť?!

Preberal som tieto veci s kolegami. Prečo to vlastne všetci používame? Každý mi povedal, že je to svižné a sofistikované a preto je to super. Svižnejší je asi každý súčasný notebook za 1000 Eur, sofistikovanejší je asi hocijaký Dell alebo Lenovo za menej peňazí. Pretože tie napríklad majú takú fajn vec, že „dokovacia stanica“. Na ňu mám permanentne pripojené všetky zariadenia. Keď potrebujem niekam ísť s notebookom, tak ho jednoducho vycvaknem jedným tlačidlom a odnesiem. Zatiaľ čo Mac musím poodpájať zo všetkých konektorov a potom zasa pripojiť, kedy externá obrazovka sa mi zapne zvyčajne až po nalogovaní a následnom opakovanom pripojení a odpojení konektoru.

Na záver ale každý kolega uzná, že keby si to mal kúpiť sám, tak si to asi za tie prachy nekúpi. A to je presne ono! Pretože za tie prachy by som mohol mať úžasný herný notebook alebo fantastický pracovný notebook, čo by mi aj kávu uvaril a ešte by mi ostalo na bublifuk. A ešte niečo vám prezradím: Windows 10 je naozaj dobrý operačný systém. Tak, a je to. Napísal som to. Predýchajte to!