
Keďže ako som sľúbil na jeseň dám hutnejšiu sériu z plánovaného tripu, čo ale ešte chvíľku potrvá, povedal som si, že pred blížiacimi sa prázdninami vám teda posuniem jeden tip, ktorý nie je náročný, nie je to na druhej strane Poľska, môžete ísť iba na jednodňový výlet, ale pokiaľ ste z ďaleka, a toto rozprávanie vás natoľko upúta, že nebudete vedieť odolať, môžete ho vytuningovať ubytkom v Szczawnici a napr. vziať so sebou bicykle. Čo je ale podstanejšie, je to ideálny tip na výletík s harantami, pretože sa tu dá ísť za jeden deň na zámok aj na hrad, a medzi zámkom a hradom neísť pešo alebo autom, ale frajersky loďou! A keď ho vytunujete spomínaným ubytkom, môžete zobrať harantov na Tri koruny, a kde inde sa učí lepšie o mníchovi Cypriánovi ako tu...
Do Poľska sa dostaneme cez Spišskú Starú Ves, a keďže pre nás s Brčkou je to jednodňovka, tak asi tušíte z ktorého kúta Zlovenska pochádzame.
Prejdeme Lysú nad Dunajcom a okolo spodnej nádrže pokračujeme až na parkovisko pod Zámkom Niedzica. Zámok je situovaný na brehu jazera, parkovné a vstupné vás nezruinuje. Pred prehliadkou dostane slušného sprievodcu v slovenskom jazyku, takže vám nič neujde a ako bonus v prípade pekného počasia si môžete poleňošiť na terase v hornej časti zámku. Odtiaľ je aj titulka.
Na zámku je možné sa aj ubytovať, a keď ste v štádiu pokusov k objektu svojich túžob niekde tu: https://www.dailymale.sk/articles/dailygastroexpert-robime-kvasne-grule-na-prve-rande_6068
tak nemáte za čo za šlušný tip na romantiku. Kvašné grule samoška na zámku nerobte.
Po absolvovaní prehliadky, v rámci ktorej máte aj návštevu jazdiarne s expozíciou kočov, zídete dole do malého prístavu, kde nájdete naše obľúbené „rejsy statkami“. Na výber máte 2, prvým je okruh po jazere, ktorý trvá necelú hodinu, druhou je kompa k polozrúcanine hradu Czorstyn. My sme volili druhú možnosť a pre dvoch dospelých a 2 haranty výjde táto v podstate kompa na cca 30,- €. Samoška si treba pýtať lístky „dorośle i ulgowe“. V prípade prvej možnosti treba ale rátať s limitom
15 ks pasažierov, inak nepremáva. Kompa chodí bez ohľadu na počet predaných „biletów“, keďže berie ľudí aj z druhej strany, bilety sa samozrejme dajú kúpiť aj na Czorsztynskej strone.
Po krátkom výšľape sa dostane na Czorsztyn. Jedná sa o klasický stredoveký pohraničný hrad, ktorý je postupne rekonštruovaný a už 30 rokov otvorený pre verejnosť. Veľmi pekná otvorená expozícia, až na hlavnú vežu. Detto vstupné vás nezruinuje, i keď neodmysliteľnou súčasťou je stánok, a.k.a. lapač na harantov, takže určite odídete s niečím nepotrebným... Ale tak sme na výlete.
Ako som už povedal, ak ste z ďaleka, je ideálnou voľbou ubytko v Szczawnici, čo je také malé kúpeľné mestečko, a ako vieme, čo je malé, to je milé. Nájdete tu architektúru dosť podobnú tej v Luhačoviciach, ale hlavne pokoj a kľud neveľkého kúpeľného mestečka na brehoch riečky Grajcarek.
Táto oblasť Poľska je ideálna aj pre cykloturistiku, takže ak si za „base camp“ zvolíte Szczawnicu tak je to ideálne, napr. z Szczawnice do Czorsztynu je to iba 14,5 km, takže si môžete príjemne popedálovať a veľa sa nenadrieť.
A spomínaná túra na Tri koruny? My sme raz volili parking na Prelecz Osice a odtiaľ cez Koziu Góru až na Tri koruny. Príjemné, nenáročné, hlavne ale majte na pamäti, že poľské pieniny nie sú dog-friendly, takže pšiku radšej neberte, stretli sme niekoľko strážcov. No a ešte treba mať so sebou aj hotovosť, tesne pred vrcholom je kasa a kartou to nepôjde. Berte to ale s úsmevom, v takom Slovenskom raji vás skasírujú hneď na začiatku...
Pre tých, ktorých oslovila v minulom diele sieť Žabka len dodám, že prvý hotdog si dáte až v Krościenku nad Dunajcem.
Je to krásny kus krajiny, tip máte, tak už len nebuďte kvargle, rozplánujte si to a poď ho. Neoľutujete.
Vidíme si nabudúce po prázdninách!