Pondelok je pliaga, ktorú treba zrušiť. To nie je len môj názor plynúci zo svalovice, ktorú mám neviem od čoho, únavy, ktorú mám viem od čoho a rán na ruke, o ktorých by som radšej nevedel od čoho, ale tvrdí to aj veda. Tu je niekoľko zaujímavých vedeckých faktov o pondelku, ktoré nad akúkoľvek pochybnosť potvrdzujú, že by ľudia tento deň mali stráviť jedine hibernáciou.

 

Väčšina z nás sa neusmeje do štvrť na dvanásť. Na to prišli britskí vedci prieskumom, z ktorého najlepšie vyšiel juhovýchodný región UK, kde sa ľudia boli schopní škeriť už o 11,06, na rozdiel od East Midlands, kde sa mračia až do 11.33.

 

Až polovica zamestnancov v tento deň mešká a vzdychanie, že je zase pondelok trvá až 12 minút. Či je dôvodom meškania práve to, že sa treba ešte ráno 12 minút posťažovať pred odchodom do roboty, som nezistil. Každopádne najväčší sťažovači sú osoby vo veku 45 – 54 rokov.

 

Aj keď sa sťažujeme na robotu, zdá sa, také horúce to v pondelok s ňou zase nebude. Zistilo sa, že priemerný pracovník pracuje v pondelok len 3 a pol hodiny. Čo robí zvyšok dňa, som sa nedozvedel, každopádne podľa prieskumov, najobľúbenejšia činnosť ako poraziť pondelkový marazmus je vraj pozeranie telky, po ňom nasleduje sex, on-line nakupovanie, nakupovanie v kamenných obchodoch (vedie čokoláda a mejkap) a plánovanie si dovolenky. A že s pondelkovými náladami fakt treba niečo robiť, dokazuje štatistika o tom, že v pondelok sa pácha najviac samovrážd – 16% mužov a 17% žien, ktorí si to hodili, tak spravili práve v pondelok, na rozdiel od víkendových 13%. Toto ale zrejme nesúvisí s návratom do práce, pretože tento trend sa zistil aj u dôchodcov. Skôr možno s tým, že je pondelok najupršanejší deň v týždni.

 

Keď to ale dnes ešte neplánujete zabaliť, aj tak ste ešte nevyhrali. V pondelok máte o 20% vyššiu šancu na infarkt, než v hociktorý iný deň v týždni. Stres a zvýšený tlak po pokojnom víkende urobia svoje. Ak to dnes ale prežijete, choďte si za odmenu kúpiť auto. Dnes sa to totiž oplatí najviac – vzhľadom na to, že predajcovia nových alebo ojazdených uzatvoria najviac kontraktov cez víkend a v pondelok majú strašne málo zákazníkov, máte oveľa väčšiu šancu, že dostanete zľavu z ceny. Ale dovtedy naspäť k excelu a power pointu, moji milí motroci!

 

Viac tu 

 

 

pic via