Keďže je leto v plnom prúde, pokračujeme v seriáli o jeho nástrahách. Dnes si predstavíme živočíšny druh zvaný Český turista (Turisticus bohemians), ktorého výskyt je známy v mnohých častiach sveta a u nás ho poznáme aj pod inými názvami, napríklad Vyj***ní Čechúni, prípadne České k*rvy a pod.

 

Česi sú v podstate celkom milý a mierumilovný národ a dá sa s nimi celkom dobre dorozumieť, ak sú v domácom prostredí. Akonáhle ale príde leto a opustia hranice svojho domova, tak sa z nich stávajú doslova zvieratá. Možno si potrebujú vyventilovať celoročne nakopenú frustráciu zo šéfa, práce, manželky, milenky alebo susedky. Alebo len z toho, že v tej krabici od vína, ktorú dostali na narodeniny, bolo naozaj víno a ešte k tomu aj kyslé.

 

Českého turistu nájdete takmer všade. Vysoká koncentrácia českých turistov je napríklad v okolí slovenských kúpeľov a hôr. Je to tvor s pomerne vysokou ekonomickou inteligenciou, ktorá sa u neho aj patrične prejavuje. Snaží sa maximalizovať svoj úžitok pri minimalizovaní vlastných nákladov. Preto chodí všade nabalený paštétami, vifonkami a všeličím ostatným. Čo sa dá, nakúpi doma za lacné peniaze, aby nemusel popri trávení dovolenky myslieť na to, z čoho bude žiť po zvyšok roka v prípade, že oplieska všetky svoje úspory. A tak ich neoplieska, keďže si nič nekupuje. Zásoby má nekonečné a obyčajný smrteľník ani len netuší, čo všetko ukrýva kufor jeho auta. Možno sú to aj dvojtýždňové zásoby vody z vodovodu.

 

Českého turistu spoznáte aj podľa nízkonákladového (rozumej low-cost) oblečenia. Stačia mu v podstate jedny kraťasy, tielko a sandále a už sa hrabe na naše veľhory. Po dvoch týždňoch má na sebe stále tie isté kraťasy a tielko a to prešiel pešo polovicu Slovenského raja. Popritom trikrát zmokol, dvakrát spadol do potoka a raz sa aj posral, v dôsledku zjedenia nie celkom čerstvej paštéty. Ale Slovenský raj sa mu napriek tomu páčil, lebo bol celkom lacný. Keď ho uvideli naši neprispôsobiví spoluobčania, okamžite ho prijali medzi seba. Dokonca ho ponúkli aj klobáskou, čo sprevádzali hlasným štekotom. A tak český turista nesie do sveta chýry o pohostinných slovenských cigánoch, ktorí mu (keďže nič nemal) nič neukradli.

 

Ak by ste českého turistu nespoznali podľa oblečenia, veľa vám napovie jeho výzor. Väčšinou ide o vyziabnutého ryšavo-blonďavého chlapíka s riedkou bradou, počúvajúceho na meno Honza alebo Pepík. Ženská po jeho boku je tiež vyziabnutá, ale spredu (rozumej žiadne prsia) plus veľký zadok. Ak ide o starších jedincov, tak Pepíkovi narastie pivné brucho a Terezke zostanú kilá po troch deťoch a zadok svoj objem strojnásobí. Prsia sa stanú pobožnými a má ich väčšinou až po kolená. Už je teda jasné, prečo obsadzujú do českých filmov slovenské Maďarky, akou je Vica Kerekes.

 

Vica Kekes, vo filme Muži v nadějiVica Kerekes vo filme Muži v nádeji ukázala, ako vyzerá hornouhorská deva

 

Ak ste ich ani doteraz nedokázali spoľahlivo identifikovať, určite ich spoznáte podľa hluku, ktorý vedia vyprodukovať. Zo svojich zásob vytiahnu plechovky českého piva a s jednou gitarou vedia narobiť väčší rámus, ako tisíc fanúšikov skupiny Tokio Hotel. Založia si táborák a na rozdiel od Slovákov ho nepreskakujú, ale posadia sa okolo a spievajú infantilné české folkové pesničky. Na pláži sa rozkladajú väčšinou skoro ráno a svojimi uterákmi, dekami a nafukovačkami obsadia minimálne kilometer štvorcový. Potom sa ukážu o druhej poobede a vynadajú všetkým naokolo, že sú príliš blízko ich teritória. Český turista si chráni svoje teritórium, ako samica diviaka v období výchovy mladých. A ak si dá k tomu ešte aj zopár pív (minimálne osem denne), tak je navyše aj agresívny a neomylný. Hádať sa s ním, je ako hádať sa s blbcom – stiahne vás na svoju úroveň a tam presvedčivo zvíťazí. Je to v podstate ignorant, ktorý okrem ostatných ignoruje aj bezpečnostné riziká. Horská záchranná služba o tom vie svoje.

 

Českému turistovi sa nič, kam príde nepáči a najlepšie je všetko české. Záhadou teda ostáva, prečo lezie do sveta? V prípade, že si náhodou zaplatí all inclusive, tak sa sťažuje, že nepodávajú vepšoknedlozelo a je schopný ísť do miestnej českej hospody v egyptskom letovisku, aby svoju dennú dávku narkotík dostal. Potom sa sťažuje, že nikde inde ako v Čechách nevedia uvariť poctivé knedle. Lebo u nás na Slovensku máme knedlo-deflorátorov, ktorí ich ešte pred uvarením zbavujú poctivosti. Ďalšou traumou českého turistu je samozrejme pivo. Nie je schopný povedať, že mu miestne nechutí. Musí najprv pourážať miestnych, čo za žbrndu mu to pod značkou piva predali. A to nemusí byť ani český turista, ale vysokopostavený český politik na pracovnej návšteve.

 

Kontrolná otázka na záver – prečo majú Česi tak veľa dobrých komédií? Lebo aj ich režiséri rozoznali ich vlastnosti a robia si z nich permanentnú srandu. A možno by sa aj urazili, keby si uvedomili, že tie filmy sú vlastne o nich.

 

 

Pics by myego.cz, blesk.cz