Možno neviete, ale už pred prvou kandidatúrou Trumpa pocítilo 27 psychiatrov a odborníkov na duševné zdravie potrebu varovať verejnosť pred jeho ťažkými psychickými poruchami. Keďže je rizikom nielen pre svoje mentálne postihnutie, ale aj pre oslabovanie politických inštitúcií USA, počas jeho prvého funkčného obdobia skupina ľudí z administratívy pracovala dňom i nocou na zastavení jeho nebezpečných impulzov. DT by sa mal podrobiť nezávislému psychologickému vyšetreniu, nie takému, kde on osobne diktuje výsledky lekárovi.

V roku 2019 vyšlo rozšírené vydanie knihy (37 odborníkov, 500 strán), z ktorého som pre vás narýchlo urobila nie celkom dokonalý výcuc (a objednala som už aj najnovšie vydanie z roku 2024). Je to viac-menej preklad po kapitolách a keďže nie som lekár, sorry za možno nesprávne medicínske výrazy.

 

BEZUZDNÝ A EXTRÉMNY SÚČASNÝ HEDONIZMUS

DT dokonale stelesňuje tento termín: žije v prítomnom okamihu, bez toho, aby sa poučil z chýb v minulosti a bez toho, aby premýšľal o akýchkoľvek následkoch svojich činov alebo o možnej zničujúcej budúcnosti (ako keď tvrdil, že mu Obama odpočúva telefóny a tento tweet následne viedol k vyšetrovaniu možných Trumpových kontaktov s Ruskom).

Jeho rozhodnutia sú založené na bezprostrednom podnete. Povie čokoľvek, aby napumpoval svoje ego a pozdvihol svoje veľmi nízke sebavedomie. Extrémny súčasný hedonizmus je najnepredvídateľnejší a najnebezpečnejší, pretože impulzívne myšlienky vedú k impulzívnym činom. (Preto je jeho prístup k jadrovým kódom taký nebezpečný a desivý.)

Obvykle je to zavinené ťažkým detstvom, ktoré mu zrejme spôsobilo aj zastavenie emocionálneho vývoja (spomeňte si na Trumpove šikanovanie, nezrelé poznámky o sexe, detskú potrebu neustálej pozornosti...). 

Ďalšou charakteristikou ESH je sklon dehumanizovať ostatných, aby sa cítil nadradený;  nedostatok súcitu je tiež črtou narcizmu a šikanovania. Desivé prelínanie ESH, narcizmu a šikanujúceho správania svedčí o tom, že DT je impulzívny, nezrelý, neschopný človek, ktorý v pozícii najvyššej moci ľahko skĺzne do role tyrana

Musíme zmieniť i možnosť neurologickej poruchy, akou je demencia alebo Alzheimerova choroba, ktorou trpel jeho otec. Nesnažíme sa špekulovať, no porovnaním starých videí s novými zistíme, že rozdiely sú nápadne viditeľné (výrazné zníženie používania základných slov, nárast používania prídavných mien ako ,, obrovský a ohromný“ a nedokončené vety, ktoré nedávajú zmysel).

TRUMP EFEKT: Tu je vidno, ako jedna osoba môže ovplyvniť celý národ. Trump efekt bol pôvodne definovaný ako zvýšenie šikany na školách, spôsobené Trumpovou rétorikou počas kampane (,,I am gonna bomb the shit out of them!“). Zo škôl sa však rýchlo rozšírilo aj medzi dospelých, začali sa náboženské a rasové nepokoje, bolo vypálených pár mešít, znesvätených niekoľko židovských cintorínov, zastrelení inžinieri indiánskeho pôvodu (s výkrikom ,,Vypadnite z mojej krajiny!“). Boja sa deti moslimov, Židov i mexické (že ich rodičov deportujú), majú panické ataky a samovražedné myšlienky...

 

PATOLOGICKÝ NARCIZMUS A POLITIKA    

Narcista je ten, kto verí, že je lepší ako ostatní. Fantazíruje o moci, úspechu a atraktivite. Preháňa svoje úspechy, očakáva konštantnú chválu a obdiv. Verí, že je extra špeciálny, priam boží dar a zaslúži si, aby s ním tak zaobchádzali. Je neschopný rozpoznať emócie a pocity ľudí. Čaká, že všetci s ním budú súhlasiť. Využíva druhých, pohŕda tými, ktorých považuje za menejcenných. Žiarli na druhých, verí, že iní žiarlia na neho. Dáva si nereálne ciele. Je ľahko zraniteľný, má krehkú sebaúctu, pôsobí tvrdohlavo alebo bez emócií, má osobnosť tyrana. (Trump: ,,I’ll be the best jobs president God ever created. It’s in my blood. I am smart. Very smart.“)

Patologický narcizmus sa začína, keď sa ľudia stanú natoľko závislými na pocite výnimočnosti, že rovnako ako pri akejkoľvek droge urobia čokoľvek, aby získali svoju dávku, a to vrátane klamstva, krádeže, podvádzania, zrady a dokonca ubližovania svojim najbližším.

Základom patologického narcizmu sú tri E:

Entitlement (nárok): konajú, akoby im svet a iní ľudia dlžili a mali by sa podriadiť ich vôli

Exploitation (vykorisťovanie): využívanie ľudí okolo seba, aby sa cítili výnimočne

Empathy impairment (narušenie empatie): zanedbávanie a ignorovanie potrieb a pocitov iných

Čím viac je PN závislý na pocite výnimočnosti, tým je nebezpečnejší. Medzi jeho prejavy patrí: agresivita (keď je ohrozené jeho ego), pomstychtivosť, extrémna závisť, osočovanie, popieranie akýchkoľvek problémov alebo previnení, ba dokonca sabotáž na pracovisku.

PN býva často spojený s psychopatiou (kam patria klamstvá, manipulácie a úplná absencia empatie). Keď sa narcizmus a psychopatia skombinujú, vytvoria vzorec správania, nazývaný MALÍGNY NARCISIZMUS. Tento výraz opisuje ľudí tak poháňaných pocitom výnimočnosti, že v podstate vidia iných ľudí ako pešiakov v ich hre na zabíjanie, či už metaforicky alebo doslova (sem patrí Hitler, Kim Čong-il, Putler).

Pri hodnotení nebezpečenstiev duševných chorôb odborníkov najviac zaujímajú „funkčné poruchy“ (do akej miery symptómy narúšajú schopnosť človeka udržať si prácu, vzťahy a zvládať svoje intenzívne pocity bez toho, aby sa stali nebezpečenstvom pre seba alebo iných). Danger is the key. To je zóna, kde sa patologický narcizmus a politika môžu stať toxickými alebo dokonca smrteľnými. Nekontrolovaný patologický narcizmus by mohol viesť k tretej svetovej vojne.

PN môžu stratiť kontakt s realitou. Keď sa nedokážu zbaviť svojej potreby byť obdivovaní alebo uznávaní, musia si vymyslieť realitu, v ktorej zostanú výnimoční napriek všetkým dôkazom o opaku. Stávajú sa nebezpečne psychotickými, no často je to zrejmé, až keď je neskoro.

Ak chceme zachovať bezpečnosť našej krajiny a sveta, musíme byť ostražití voči príznakom psychotickej špirály u patologicky narcistických vodcov:

- narastajúca paranoja: predstavujú si, že nebezpečenstvo, ktoré pociťujú vo svojom vnútri (úzkosť, pochybnosti, zmätok), prichádza zvonku, aby mu mohli uniknúť alebo ho zničiť. Aby sa cítili bezpečne, začnú intenzívne útočiť na svojich nepriateľov. Predstavte si to v celosvetovom meradle...

- zhoršený úsudok: Ak svet nevidíte taký, aký je, ale taký, aký si želáte alebo potrebujete, aby ste si zachovali vieru, že ste výnimočný, stratíte kontakt s kľúčovými informáciami, hrubými faktami a drsnou realitou. V globálnom meradle to znamená, že ak to pomôže vášmu egu, začnete vojenskú akciu. Posúdenie následkov útoku nie je dôležité. Keď majú PN pocit, že sa vo vnútri rozpadávajú, prejavy sily a nadradenosti ich upokojujú. (DT sa údajne pochválil ruSSkému veľvyslancovi spravodajskými informáciami od Izraela (bez ich povolenia).

- nestále rozhodovanie: narušený úsudok prirodzene vedie k reaktivite a nedomysleným plánom. Na faktoch nezáleží, čo znamená, že to, čo vodca hovorí zo dňa na deň alebo dokonca z hodiny na hodinu, sa môže meniť podľa toho, čo ho práve najviac teší, nie podľa toho, čo je najlepšie pre krajinu.

- gaslighting: ako sa ľudia s NPD stávajú čoraz psychotickejšími, sú odhodlaní presvedčiť druhých, že práve oni sú tí blázni, ktorí nevidia realitu takú, aká je. Nedokážu priznať, že prichádzajú o rozum. Vidíme to teraz, keď DT a jeho poradcovia vystupujú v televízii a tvrdia, že neurobil vyhlásenia, ktoré im novinári často prehrajú, aby dokázali, že skutočne povedal to, čo povedal (mnohí tieto tlachy nazývajú ,,alternatívne fakty“).

 

NAPÍSAL SOM S NÍM ,,UMENIE DOHODY“

Pred 3 dekádami som s DT strávil celý rok, a tak to, čo sa teraz deje, ma ani trochu neprekvapuje.

Hneď na začiatku som si uvedomil, že má nízku sebahodnotu. Keď sa cíti ohrozený, reaguje impulzívne a defenzívne a sebaospravedlňuje sa príbehom, nezaloženým na pravde, pričom vždy hádže vinu na druhých.

Jeho svetonázor formoval tvrdý, bezcitný otec, ktorý zničil najstaršieho syna (stal sa alkoholikom a zomrel v 42 rokoch). Aby DT prežil, musel prijať otcove pravidlá: svetu môžeš buď dominovať alebo sa podriadiť; strach buď vytvoríš a využiješ alebo mu podľahneš. Tento obmedzený pohľad na život prijal vo veľmi ranom veku a ďalej sa nikdy neposunul. Jeho vývoj sa v podstate skončil v ranom detstve.

Z jeho pohľadu žije v džungli plnej predátorov, ktorí mu idú po krku. S hrdosťou spomenul, že bol odmalička asertívne, agresívne dieťa a raz tresol učiteľa do oka tak, že ho takmer vylúčili zo školy. Nikdy som z neho necítil vinu ani ľútosť za to, čo urobil. Dal jasne najavo, že si neváži ani neuznáva vlastnosti ako empatia, veľkorysosť či vnútorný zmysel pre dobro a zlo. Jeho emočný, intelektuálny a morálny vesmír sa nikdy nerozvinul.

Od prvého okamihu som mal pocit, že je ako čierna diera. Čokoľvek vojde dovnútra, rýchlo zmizne bez stopy. Nemá žiadne ideologické presvedčenie, žiadnu vášeň pre niečo, sleduje LEN svoje osobné záujmy.

Pod jeho arogantným obalom som vždy cítil zraneného a ​​zraniteľného malého chlapca, ktorý chcel byť milovaný. To, po čom najviac túži, je obdiv, chvála a lichôtky, no sebapotvrdenie, ktoré mu priniesli veľké úspechy, bolo vždy krátkodobé. Potrebuje ho čím ďalej, tým viac, stále viac, je pre neho ako droga.

Kľúčovou súčasťou tohto príbehu je, že fakty sú tým, za čo ich DT považuje v ktorýkoľvek daný deň. Jeho cieľom nikdy nie je presnosť, ale nadvláda. Mnohé z jeho obchodov boli masívne neúspechy a krachy, no on ma nechal opísať každý z nich ako obrovský úspech jeho brilantnosti.

 

HLAVNÝM PROBLÉMOM JE TRUMPOV NEDOSTATOK  DÔVERY

DT neverí nikomu.(„ Svet je kruté a brutálne miesto. Dokonca aj tvoji priatelia ťa chcú dostať, chcú tvoju prácu, tvoje peniaze, tvoju ženu.„) Jeho otec z neho vyrobil killera, jedinú alternatívu k tomu, aby nebol loser.

DT zasial nedôveru vo všetkých svojich republikánskych súperov, ignoroval demokratov v Kongrese a zlomyseľne pourážal demokratických lídrov. Keď zastupuje americký ľud v zahraničí, jeho agresívne správanie a neúcta k vodcom našich spojencov narúša vzťahy, budované desaťročia. Napriek tomu nikdy neváha zablahoželať k úspechom despotom, akým je Putler. Ako prezident systematicky ničí dôveru v inštitúcie, ktorým teraz velí. Podľa vlastných slov funguje na základe predpokladu, že všetci po ňom idú.

DT ako manažér miluje chaos. Explicitne alebo implicitne riadi situáciu, takže jeho poradcovia nikdy nevedia, na čom sú. Je to presný opak toho, čo chcete vo vysoko fungujúcej organizácii. Trumpovi ľudia vedia, aké ľahké je zlyhať v teste lojality a stať sa obetným baránkom.

Hoci DT požaduje tvrdú lojalitou voči sebe, on sám je lojálny len dovtedy, kým nie je.

Jeho neschopnosť veriť alebo vzbudzovať dôveru je v globálnom meradle ešte nebezpečnejšia. Vidí aliancie ako NATO podozrivé (kým nezmení názor), obchodné dohody vníma ako okrádanie Ameriky. On a jeho poradca pre konšpiračné teórie Bannon využívajú všetko, čo ľavicová biela robotnícka trieda na globalizácii nenávidí a menia to na osobných nepriateľov: moslimov, Mexičanov, utečencov. Jeho patologický sklon ku klamstvu nie je to najhoršie, ešte horšia je jeho maniacka pripútanosť k jeho klamstvám - ako keď tvrdil, že Obama odpočúva jeho telefón.

DT vytvára svoju vlastnú extrémnu manipuláciu s realitou. Trvá na tom, že jeho hovorca musí obhajovať takúto falošnú realitu ako normálnu, potom očakáva, že zvyšok spoločnosti ju prijme i napriek nedostatku akýchkoľvek dôkazov. To vedie k tzv. „zhubnej normalite“, keď verejnosť, zaplavená toxickými nepravdami, ich postupne začne prijímať, až sa stanú normálnymi. 

Na zdesenie aj konzervatívnych pozorovateľov sa DT javí ako úplne ľahostajný k pravde.  Uvádza, čo chce, aby bola pravda, a ak sa jeho tvrdenie preukáže ako nepravdivé, neznepokojí ho to a s istotou predpovedá, že fakty dobehnú jeho presvedčenie.

Narcisti ako DT chcú viac než čokoľvek iné milovať samých seba, no zúfalo chcú, aby ich milovali aj ostatní. Ich základným cieľom je propagovať ich úžasnosť, aby ju videli všetci.

No pod grandióznym správaním každého narcistu sa skrýva jama krehkej sebaúcty. Čo ak v hĺbke duše človek, ktorému DT najmenej verí, je on sám? Poníženie z toho, že bude za lúzra, neschopného šikanovať ľudí tým, čo sľuboval, by ho mohlo prinútiť dokázať, že je predsa len killer. Veď už za prvé 4 mesiace svojho prezidentovania sa vyhrážal, že rozpúta vojnu na troch miestach (Sýria, Afganistan, Severná Kórea).

Je na Kongrese, aby ho zastavil.

 

SOCIOPATIA

Otázka znie takto: je človek, ktorý podvádza, klame a manipuluje, aby dostal to, čo chce a je mu jedno, komu tým ubližuje, je tento človek iba sviňa alebo sú jeho činy znakom niečoho oveľa vážnejšieho? Mohli by byť prejavom výraznej duševnej poruchy?

Zlyhanie normálnej empatie je ústredným bodom sociopatie, ktorá sa vyznačuje absenciou pocitu viny, úmyselnou manipuláciou a ovládaním alebo dokonca sadistickým ubližovaním druhým pre osobnú moc alebo uspokojenie. Preto sociopatia patrí medzi najzávažnejšie duševné poruchy.

Títo jedinci sú schopní vďaka manipuláciám dostať sa vysoko, preto sa ľudia zdráhajú uveriť, že majú nejaký problém - veď ako by sa dostali tak vysoko?

A naozaj, menej schopní aj zlyhajú, no tí dobrí v manipulácii, tí, ktorí sa zdajú byť šarmantní a starostliví a vedia dobre skrývať nemorálne a nezákonné správanie, sú tzv. úspešní sociopati. Ako sa ich moc zvyšuje, môže sa zvyšovať aj ich schopnosť zamaskovať duševnú poruchu, ukrytú za múrom podriadených, ktorí robia špinavú prácu za nich alebo za armádou právnikov.

Sociopatia je tiež hrubým synonymom termínu „antisociálna porucha osobnosti“, ktorá je definovaná takto:

1. nedodržiavanie spoločenských noriem, týkajúcich sa zákonného správania, ako to naznačuje opakované páchanie činov, ktoré si vyžadujú zatknutie

2. opakované klamanie a podvádzanie iných pre osobný prospech alebo potešenie

3. impulzívnosť alebo neschopnosť plánovať dopredu

4. podráždenosť a agresivita, čo sa prejavuje opakovaným fyzickým útokom

5. bezohľadné ignorovanie bezpečnosti seba alebo iných

6. dôsledná nezodpovednosť, ktorá sa prejavuje opakovaným nedodržiavaním pracovného správania alebo finančných záväzkov

7. nedostatok ľútosti, ľahostajnosť alebo racionalizácia ubližovania či zneužívania

8. dôkazy o poruche správania (impulzívne agresívne, bezcitné správanie, ktoré je trvalé a je ťažké ho zastaviť hrozbami alebo trestom) pred dosiahnutím veku 15 rokov.

Deti si musia osvojiť spôsoby, ako zvládať emocionálnu úzkosť, tolerovať a ovládať svoje emócie, porozumieť ľuďom okolo nás, vcítiť sa do nich a rozlišovať medzi realitou a prianiami alebo strachmi.

No sociopati odmalička netolerujú sklamanie, namiesto toho upadajú do zúrivosti a tvrdia, že znepokojujúca realita nie je skutočná. Vytvárajú si alternatívnu realitu a trvajú na tom, že je pravdivá. Toto je definícia klamu. Keď ju hovoria iným, je to v podstate lož.

Schopnosť stratiť kontakt s realitou sa prejaví, keď sú stresovaní kritikou alebo sklamaním.  Neskôr, keď sú menej vystresovaní, vysvetľujú svoju stratu reality racionalizáciou alebo jednoducho väčším množstvom klamstiev.

Psychologický mechanizmus v sociopatii: Ľudia so sociopatickými črtami využívajú špecifické abnormálne emocionálne mechanizmy, primárnym je „projektívna identifikácia“. „Projekcia“ sama o sebe odkazuje na presvedčenie, že iní majú pocity alebo myšlienky, ktoré sú v skutočnosti v mysli narušeného jednotlivca. Agresívne a nebezpečné pocity si teda premieta do iných, ktorých potom vníma ako agresívnych a nebezpečných. Keď sa tento proces vyskytuje pravidelne, nazýva sa jednoducho paranoja.

„Projektívna identifikácia“ je najvážnejšia verzia paranoje.

Tento mechanizmus prispieva k strate reality, výbuchom zúrivosti a útokom na iných. Keď sa to spojí s nedostatkom empatie a zodpovedajúcim nedostatkom viny za ubližovanie druhým, nebezpečenstvo zo strany takýchto ľudí je obrovské.

Keďže nevedia realisticky odhadnúť druhých, niekedy ich vidia ako dobrých a niekedy ako zlých, podľa súčasnej projekcie. Sociopat môže zaobchádzať s ľuďmi ako s dobrými kamarátmi, no zrazu otočí a zaútočí na nich ako na nepriateľov. Nestabilné, kolísavé delenie sveta na dobrý a zlý sa nazýva „štiepenie“.

Neschopnosť mať konzistentný, realistický pohľad na svet vedie k ešte väčšej paranoji. Impulzivita vyvoláva bezohľadné, deštruktívne správanie, a to vedie k potrebe popierať kritiku čoraz väčším množstvom klamstiev a k rastúcemu odcudzeniu od reality. Čím viac sociopat potrebuje robiť z iných obetného baránka, tým viac ich úprimne nenávidí, čím sa stáva ešte agresívnejším a sadistickejším. Jeho život je zasvätený nekonečnému ničeniu v nekonečnom hľadaní moci a zbožňovania, bez empatie a bez pocitu viny.

Keďže DT je už dlho verejne činnou osobou, sme schopní ho zhodnotiť:

Nedostatok empatie k druhým, nedostatok výčitiek svedomia, klamstvo a podvádzanie: Vysmieval sa postihnutiu hendikepovaného reportéra, sexuálne napádal ženy, vyhrážal sa psychickou ujmou svojej oponentke vo voľbách (naznačoval, že držitelia zbraní by ju mali zlikvidovať), opakovane verbálne útočil na rodinu, ktorá prišla o syna, bojujúceho za krajinu, útočil na tých, čo ho kritizovali, sú dokázané prípady, že oklamal ľudí a nezaplatil im za prácu, založil Trumpovu univerzitu (ktorú bol donútený zrušiť ako podvod), cielene sa zameral na menšinové skupiny a desil ich - to všetko poskytuje ohromujúci dôkaz hlbokých sociopatických čŕt.

Strata reality: Jeho naliehanie na pravdivosti niečoho, čo je dokázateľne nepravdivé, je dobre známe. Klamal, že Obama nie je Američan, a že ho odpočúval; klamal, že na inaugurácii mal najväčší dav v histórii.

Zúrivé reakcie a impulzivita: Jeho zúrivosť, ktorá viedla k unáhleným rozhodnutiam a činom, sme zažili mnohokrát. Odpálil viac ako 50 rakiet v priebehu 72 hodín po tom, čo videl v telke znepokojivé správy, hnusne porušil diplomatické normy a vytvoril medzinárodné napätie; znepriatelil si Nemecko, Francúzsko, Grécko a ďalších ....

Záver: Boli aj iní prezidenti, o ktorých by sa dalo povedať, že sú narcistickí, no nepreukázali sociopatické vlastnosti do takej miery, ako je to vidieť u DT. Ani jeden z nich nebol tak zjavne nebezpečný.

Demokracia je nezlučiteľná so sociopatiou.  Potreba byť vnímaný ako nadradený, spojená s nedostatkom empatie alebo výčitiek svedomia za ubližovanie iným ľuďom, je v skutočnosti charakteristickým znakom tyranov, ktorí sa snažia o kontrolu a zničenie všetkých, ktorí sú proti nim, ako aj o lojalitu k sebe samým namiesto krajiny, ktorú vedú.

Paranoja ťažkej sociopatie vytvára hlboké riziko vojny, pretože lídri iných národov budú nevyhnutne nesúhlasiť so sociopatickým vodcom, ktorý bude tento nesúhlas vnímať ako osobný útok, čo povedie k zúrivým reakciám a impulzívnym krokom na zničenie „nepriateľa“.

Bežným historickým príkladom je vytvorenie medzinárodného incidentu zo strany sociopatických vodcov s cieľom získať zámienku na získanie väčšej moci (pozastavenie ústavných práv, zavedenie stanného práva, diskriminácia menšinových skupín). Typicky tiež devalvujú slobodnú tlač.

Trumpova sociopatická charakteristika je nepopierateľná a mimoriadne nebezpečná pre demokraciu a bezpečnosť USA. Postupom času sa tieto DT vlastnosti budú len zhoršovať.

 

JE DT ZLÝ, BLÁZNIVÝ ALEBO OBOJE?

Je DT naozaj zlý človek? Do akej miery je naozaj blázon? Tvrdím, že môže byť zlý aj bláznivý.

ZLÝ: Malígny narcizmus

Rozdiel medzi narcisizmom a malígnym narcisizmom je ako medzi benígnym a malígnym tumorom. Malígny narcizmus má 4 zložky:

a, narcisizmus: DT sa považuje za nadradeného (,,Len ja to môžem zariadiť“) a verí, že o všetkom vie viac ako ostatní, napriek nedostatku skúseností, štúdia a intelektuálnej zvedavosti.

b, antisociálna porucha: existujú dôkazy o Trumpovom vykorisťovaní a porušovaní práv iných. Desiatky súdnych sporov potvrdzujú, že neplatí svojim dodávateľom. Je zaznamenané, ako sa vychvaľoval sexuálnymi útokmi na ženy, no keď ho zažalovali, vyhlásil ich za klamárky. DT je tiež alergický na ospravedlnenie.  

c, paranoia: Pred voľbami organizácia Right Wing Watch zhromaždila zoznam 58 sprisahaní, ktoré DT vyhlásil alebo označil za pravdivé. Mnohé sú bizarné: Obama nielen že sa narodil v Keni, ale nechal zavraždiť havajského úradníka, aby zakryl pravdu o svojom rodnom liste.

Kombináciou týchto 3 vlastností dostávame lídra, ktorý sa cíti všemocný, vševedúci, má nárok na totálnu moc, zúri, lebo ho stíhajú imaginárni nepriatelia, vrátane zraniteľných menšín. Tí, ktorí nepobozkajú jeho prsteň, musia byť zničení.

d, sadizmus: Malígny narcista má radosť z prenasledovania, terorizovania a dokonca vyhladzovania svojich „nepriateľov“ a obetných baránkov. Keď z Trumpovho mítingu vyvádzali protestujúceho, povedal: ,,Tak rád by som ho udrel do tváre“ tónom, z ktorého bolo jasné, že by ho to skutočne potešilo.

V podstate značnú časť z 34 000 tweetov, ktoré odoslal, odkedy sa pripojil na Twitter, možno hodnotiť ako kyberšikanu. Malígny narcista je ľudské monštrum. Malígny narcisizmus je psychiatrická porucha, ktorá vás robí zlým. Desivé je, že to ešte nie je to najhoršie.

BLÁZNIVÝ

Malígny narcizmus leží na hranici medzi zdravým rozumom a šialenstvom. Trump žije na hranici psychózy. Hovorí veci pre efekt alebo im naozaj verí? Ak vezmete jeho slová doslovne, museli by ste dospieť k záveru, že je psychotický. 

Blud je definovaný ako pevne zastávaná, preukázateľne falošná viera, ktorá je odolná voči akýmkoľvek protichodným skutočnostiam. Niektoré z nepravdivých tvrdení DT možno vnímať tak, že mu dávajú zvrátenú strategickú výhodu, iné nepravdivé tvrdenia sa zdajú byť očividne bláznivé, pretože mu túto výhodu neponúkajú. (Vezmite si jeho falošné tvrdenie, že mal najväčší inauguračný dav v histórii. V prvý deň v úrade týmto preukázateľne nepravdivým tvrdením stratil dôveryhodnosť u celého sveta).

Z týchto dôvodov sa myslelo, že DT môže spĺňať kritériá pre bludnú poruchu, ktoré vyžadujú dôkaz o blude pretrvávajúcom dlhšie ako mesiac, pričom u človeka nebola potvrdená iná závažná psychotická diagnóza ako schizofrénia či bipolárna porucha, ktoré by samé osebe vysvetľovali prítomnosť bludného myslenia.

DT nevykazuje známky schizofrénie, ale mali by sme preskúmať, či zapadá do bipolárneho spektra. Určite má hypomanický temperament. Hypomanici sú nabití energiou a potrebujú málo spánku (DT tvrdí, že spáva len 4 hodiny). Sú netrpezliví, nepokojní a ľahko sa znudia, potrebujú neustálu stimuláciu a majú tendenciu ovládnuť konverzáciu. Sú ambiciózni a tvrdo idú za svojím cieľom. Môžu byť neviazaní, šarmantní, vtipní, ale aj arogantní. Sú impulzívni, zdanlivo si nevšímajú potenciálne škodlivé následky. Nedbajú na to, aké rizikové je ich rizikové správanie. Majú veľké libido a často sa vyjadrujú sexuálne.

Ak sa im podarí dosiahnuť nejaký ambiciózny cieľ, stanú sa ešte viac agresívnymi, podráždenými, impulzívnymi a nerozvážnymi. Teraz, zdanlivo utvrdení vo svojej grandióznosti, sa cítia ešte neporaziteľnejšie a brilantnejšie. Budú pokračovať ešte brutálnejšie, nenechajú sa nikým odradiť. Zároveň rastie aj ich paranoja voči nepriateľom, ktorí na nich žiarlia a chcú ich zničiť. (Keď sa DT stal celebritou a jeho sláva vzrástla, odpovedal na to sériou maniakálnych, pochybných dobrodružstiev. Podviedol ženu. Skúpil kopu firiem a obrovskú jachtu, ktorú mu o 3 roky zhabala banka. Požičal si obrovské sumy na hotely a lietadlo, ktoré mu tiež neskôr veritelia zabavili. Kúpil kasíno, ktoré sa stalo jeho prvým krachom. Proste séria nerozvážností a impulzívnych nákupov.) DT je ilustráciou výroku, že pokiaľ ide o hypomanikov, nič neúčinkuje tak, ako úspech.

Jeho aktuálna kampaň je vyvrcholením celoživotného úsilia premeniť svoje meno na značku, značku na peniaze, a to všetko na moc.

Teraz, keď dosiahol úspech, ktorý presahuje tie najdivokejšie predstavy, stal sa závislým na mítingoch, kde vzrušoval davy svojou hypomanickou charizmou a ony na oplátku prilievali benzín na oheň jeho hypomanickej grandiozity.

Nedá sa skrotiť, pretože je psychicky mimo. Každým ďalším týždňom sa u neho prejavujú klasické psychologické symptómy mánie stredného stupňa v čoraz znepokojujúcejších formách: nafúknuté sebavedomie, nespavosť, impulzivita, agresivita a nutkanie ponúkať rady k témam, o ktorých nič nevie. Jeho rečové vzorce sú ako z učebnice psychiatrie, chrlí jedno slovo za druhým, jeden nápad za druhým. (Znie ako monológ Robina Williamsa, len si namiesto vtipov doplňte urážky).  

Trumpova prvá hypomanická epizóda mu vyniesla krach, no keďže teraz je prezidentom, jej následky môžu byť devastačné pre všetkých.

DT je ​​skutočne veľmi zlý muž, u ktorého sa prejavuje malígny narcizmus. Jeho zhoršujúca sa hypománia ho robí stále viac iracionálnym, grandióznym, paranoidným, agresívnym, podráždeným a impulzívnym. DT je zlý, šialený a čím ďalej tým horší. Prejavuje najničivejšiu a najnebezpečnejšiu zbierku psychiatrických problémov, akú môže mať líder. Najhorší možný scenár sa stal realitou, preto máme povinnosť varovať verejnosť, že jeho zvolenie môže mať katastrofálne následky.

 

BLUDNÁ PORUCHA, OBDIV K BRUTÁLNYM DIKTÁTOROM, NUKLEÁRNE KÓDY A TRUMP

 

Bludná porucha: (čiastočne už popísaná vyššie)

Bludy sú presvedčenia, ktoré existujú napriek nesporným faktickým dôkazom o opaku. Ľudia, žijúci v bludoch, bývajú extrémne urážliví a bez zmyslu pre humor. Bludy sú ústredným bodom ich existencie a ich spochybňovanie vyvoláva divoké pudové reakcie. Porucha je chronická a má tendenciu sa zhoršovať.

Slová a činy takejto osoby sú konzistentné a logické, ak sa základný predpoklad klamu akceptuje ako realita (,,Z toho, že som nadradený všetkým, vyplýva, že by som sa nikdy neospravedlnil, pretože sa nikdy nemýlim“).

Osoba má zvýšený zmysel pre sebareferenciu (,,Vždy je to len o mne“) a triviálne udalosti nadobúdajú mimoriadny význam, keď sú v rozpore alebo naopak, podporujú bludné presvedčenie (,,Tieto zbožňujúce davy uznávajú, že som nadmieru výnimočný“).

Raz napríklad DT obvinil médiá, že klamali, že mal spor  s CIA - je však ľahko overiteľné, že naozaj mal. Prečo by teda klamal, keď každý vedel, ako to bolo? Keby šiel na detektor lží, prešiel by, lebo naozaj verí tomu, čo hovorí, i napriek faktom, potvrdzujúcim opak. A ak verí tomu, čo hovorí, bol by to presvedčivý dôkaz o základnej bludnej poruche. Jeho inak nevysvetliteľné naliehanie na veci sa dá vysvetliť iba grandióznym odstupom od reality.

DT klame pravidelne a reflexívne, pravdu hovorí len vtedy, keď to náhodou vyhovuje jeho zámerom. Zdá sa však, že patologické klamanie ani zďaleka nevysvetľuje jeho ohromujúce vyhlásenia.

Záver si urobte sami.

 

Prečo obdivuje diktátorov:  

Jeho vzorom nie je Kennedy, počas kampane viackrát vyjadril obdiv voči S. Hussajnovi, Kim Čong-unovi (že je šikovný chlapík) i Putlerovi. Existuje množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že absolútna tyrania je Trumpov vlhký sen. Chválil sa, že „Rusko a ja by sme spolu vychádzali naozaj dobre“, navrhol, aby jeho priaznivci hliadkovali na volebných miestach, aby sa ubezpečili, že sa s ním zaobchádza spravodlivo a povedal. že by rád „bil a bil a bil“ (svojich kritikov), až kým sa im nezatočí hlava tak, že sa z toho nikdy nespamätajú. Vyjadril údiv nad tým, načo vyrábame jadrové zbrane, ak ich nepoužívame. Zato hneď po inaugurácii pourážal polovicu demokratických lídrov.

Odkedy sa usadil v kancelárii, kritizuje kritickú slobodnú tlač, tvrdil, že milióny demonštrantov sú platení profesionáli, zaútočil na súdy, ktoré jeho moslimský zákaz vyhlásili za protiústavný, rýchlo vyhodil riaditeľa FBI za prebiehajúce vyšetrovanie potenciálnej tajnej dohody medzi Ruskom a Trumpom počas kampane v roku 2016.

Deň po odchode riaditeľa FBI veľkolepo prijal ruského veľvyslanca Lavrova, pričom dnu pustil len ruských novinárov, žiadnych amerických. O niekoľko dní neskôr sa rozšírili správy, že DT bez povolenia zdieľal vysoko utajované informácie, ktoré Izrael poskytol USA, čo mohlo viesť k smrti izraelských špiónov. DT to údajne urobil impulzívnym a chvastavým spôsobom, aby zapôsobil na Rusov. Udalosť otriasla našimi spojencami.

Jeho túžbe po obdive sa vyrovná iba jeho túžba po pomste aj po najmenšom ponížení. Vzhľadom na jeho duševnú labilitu, čo sa stane, keď zistí, že Putler si s ním vytrel zadok?  Povedal: ,,As long as they are nice to me, I am nice to them. But if they get nasty and hit me, I‘ll hit back much, much harder.“

Má v úmysle vládnuť, nie viesť; kontrolovať, nerobiť kompromisy. Voľby v roku 2016 boli doslova o apokalypse, nie o politike.

Prečo je dôležité vedieť, či je blázon alebo nie:

V roku 1979, o 3.00 v noci, mal Carterov poradca Brzezinski telefonát, že na USA letí 250 ruských nukleárnych hlavíc. Vediac, že má 6 minút na reakciu, a že poplach mohol byť spôsobený aj chybou, vyžiadal si overenie od ďalšieho človeka, Ten oznámil, že na USA letí až 2500 rakiet. Keď sa Brzezinski už pripravoval na to, že zobudí prezidenta, prišiel 3. hovor - povedali mu, že šlo o falošný poplach, spôsobený chybou počítača. Žiaľ, takéto znepokojujúce  nehody sa stávajú.

A teraz si to predstavte: verí niekto, že DT by o 3.00 v noci pod tlakom prejavil Brzezinského rozvážnosť? Ak DT naozaj žije v grandióznych a paranoidných bludoch (na čo sa množia dôkazy), rakety by odpálil rýchlejšie ako svoje paranoidné tweety.

 

KOGNITÍVNA PORUCHA, DEMENCIA A PREZIDENT

Byť prezidentom USA je veľmi stresujúce a vyžaduje si takmer neľudský stupeň kognitívnej jasnosti za každých okolností, bez ohľadu na osobnú situáciu alebo okolnosti človeka, ktorý  zastáva úrad. S vekom prichádzajú skúsenosti a múdrosť, no aj zdravotné problémy a kognitívny pokles (rozdiel medzi kognitívnym výkonom DT vo videách spred 15 rokov a súčasným je viditeľný).

Záver: Žiadny rozumný človek  by nechcel, aby niekto s kognitívnou poruchou slúžil ako prezident. K dnešnému dňu však, bohužiaľ, neexistuje žiadny proces alebo postup, ktorý by verejnosti poskytol spoľahlivé informácie o tom, či kandidát na funkciu trpí kognitívnym zhoršením.

 

Prosím, šírte tento článok. V jednej z kapitol sa odborníci sťažujú, že laická verejnosť nemá povedomie o mnohých duševných poruchách, a aj to je dôvodom, prečo volia ako volia. Kiežby to aspoň niekomu otvorilo oči. 

(pokračovanie nabudúce)